Windows kullanıcıları mutlaka güncelleme yapmalılar

Windows kullanıcıları mutlaka güncelleme yapmalılar

Windows üzerinde, yakın zamanda Doğu Avrupa’da yüksek profilli bir saldırıda kullanılan, sıfır gün açığı tepit edildi. Hemen kullanıcılarının güncelleme yapmaları için yama yayınlandı.

 Bu özel Windows win32k.sys güvenlik açığı, yayılımını artırmak için pop-up menüsünü kullanıyor.  Son açığı keşfeden ESET Araştırmacısı Anton Cherepanov yaptığı açıklamada, ” Sednit grubunun yerel yetki yükseltme ile ilgili 2017’de analiz ettiğimiz istismar, mevcut istismar ile çok benzer şekilde. Bu açıkta da menü nesnelerini ve istismar tekniklerini kullanıyor” şeklinde konuştu. Güncelleme işlemini mutlaka yapın.

Cherepanov, “Hala Windows 7 Service Pack 1 kullanan kullanıcılar, Windows 7 Service Pack 1, 14 Ocak 2020’de sonlandırılacağı için işletim sistemlerini yeni sürümlere güncellemeyi düşünmeliler. Bu da Windows 7 kullanıcılarının artık güvenlik güncellemeleri almayacağı anlamına geliyor,” diye ekledi.

Hangi sürümler etkilenme riskiyle karşı karşıya

Güvenlik açığının etkilediği sürümler;  Windows 7 for 32-bit Systems Service Pack 1; Windows 7 for x64-Based Systems Service Pack 1; Windows Server 2008 for 32-bit Systems Service Pack 2; Windows Server 2008 for Itanium-Based Systems Service Pack 2; Windows Server 2008 for x64-Based Systems Service Pack 2; Windows Server 2008 R2 for Itanium-Based Systems Service Pack 1; and Windows Server 2008 R2 for x64-Based Systems Service Pack 1. Windows XP ve Windows Server 2003 de etkilenmektedir; ancak bu sürümler Microsoft tarafından desteklenmez.

Storm Area 51. Sosyal medyada milyonların katıldığı geyik

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR