Çok Okunanlar

Yıldırım istifa etmeden torpilini yaptı

Abdest alırken hayatının şokunu yaşadı!

Küba ordusundan Venezuela'ya destek açıklaması

Gezici'nin anketine göre Türkiye'nin en güvenilir isimleri

İKV Başkanı: Devletin piyasaya 100 milyar TL borcu var

Kilo vermenize yardımcı ot ve baharatlar

İşte kilo vermenize yardımcı olacak şifalı ot ve baharatlar...

TARÇIN: Evet, en sevdiğimiz kış baharatı sadece lezzetli değil, aynı zamanda kilo vermeye yardımcı! Tarçın, özellikle de Hindistan’da, konu metabolizmayı hızlandırmak olduğunda çok popülerdir. Kan şekerini düşürmesi de şeker hastalığı olanlar için çok uygun bir baharat olmasını sağlar. İçeceklerinize tarçın ekleyin veya sabah kahvaltıdan önce özel bir tarçın suyu hazırlayın.

GİNSENG: Ginseng konu baharat olunca ilk aklınıza gelen değildir belki de, ama Çin hekimliğinde asırlardır kullanılır. Ginseng kan şekerini düzenlemeye, sindirimi kolaylaştırmaya, stresi azaltmaya yarar. Bu baharatı yemekten önce içebileceğiniz sağlıklı bir çay için kullanın.

KAKULE: Kahve ile kakule kadar iyi giden az şey vardır. Kakule eşsiz bir tat ve harika yağ-yakıcı özelliklere sahiptir. Ayurveda sağlık sistemi yüzyıllardır bu baharatı kullanır! Daha etkili olması için, sevdiğiniz içecekleri kakule ile demleyin veya yeşil çay ile birlikte kullanarak özel bir kakule çayı hazırlayın.

ARNAVUT BİBERİ: Aynı şekilde metabolizmayı oldukça hızlandırır! Arnavut biberi vücudunuzda daha fazla ısı yaratır, inanılmaz bir hızda yağ yakmanıza neden olur. Siz yine de dikkatli olun, çünkü çok fazla baharatlı gıda tüketmek sindiriminiz için zararlıdır. Yemeklerinize biraz acı katmak kilo vermek için çok etkili bir yoldur!

SARIMSAK: Sarımsak biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bazıları sıradan bir besin olarak düzenli bir şekilde tüketirken Çin ve Hint sağlık sisteminde ancak bir ilaç olarak özel durumlarda kullanılır. Eh, kilo vermek oldukça özel bir durumdur, değil mi? Sarımsak içindeki allicin maddesi ile tok hissettirmesiyle bilinir.

KARABİBER: Karabiberin Arnavut biberiyle benzer özellikleri vardır, ama tatları farklıdır. Arnavut biberi kadar acı değildir, yemeklerde ayırt edici bir tada sahiptir ve sindirim için daha kolaydır. Yağ hücrelerinin büyümesini önler ve yemeklerde farklı bir tat için harika bir baharattır.

KİMYON: Eğer Hindistan’ı ziyaret edecek olursanız, kimyonun neredeyse her yemekte olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız! Sindirime yardımcıdır ve gün boyu enerjik kalmanızı sağlar.

ZENCEFİL: O olmadan ne yapardık? Zencefil kelimenin tam anlamıyla her şeye eklenebilir! Sıcak kış çayından bir Asya yemeğine kadar. Zencefil metabolizmayı 20% oranında hızlandıran nadir besinlerdendir. Aynı zamanda tok hissettirir ve genel olarak sağlığa faydalıdır.

 

İlgili Haberler

Yaşam

Berkay'dan mahkemeye aylık geliriyle ilgili yeni dilekçe

Yaşam

Gezici'nin anketine göre Türkiye'nin en güvenilir isimleri

Yaşam

Eser Yenenler evleniyor

Yaşam

Nesrin Cavadzade'nin ödül töreninde taktığı gerdanlığın değeri dudak uçuklattı

Yaşam

Orhan Gencebay domuz gribi olmuş

Yaşam

14 Şubat'ı yalnız geçirenleri mutlu edecek haber

Yaşam

Önce nikah, sonra kelepçe...

Yaşam

Bağcılar'daki 'garip' bina hakkında belediyeden ilginç yanıt

Yaşam

Çare bulamadılar: Elini ağzından çıkaramıyor

Yaşam

Hazal Kaya, Hollywood dünyasına ilk adımını attı

Yaşam

Cem Yılmaz'dan bilet tepkisi: Ben sizin iş yerinize geliyor muyum!

Yaşam

Modacı Cemil İpekçi canlı yayında Hadise'ye demediğini bırakmadı!