darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Haluk Şahin

Ademin kargası ve demokrasimiz

21.06.2016 16:16

Son günlerde siyaset alanında kadar çok tatsız şey oldu ki, kendimi sık sık düşünür buldum:  Ne bu hal, yoksa bir kedi demokrasi kuşunu mu kaptı?

Tıpkı ressam Adem Yavuzun yavru kargasını kaptığı gibi. Kapıp götürdüğü ve yavrularına yedirdiği gibi. 

Durum o kadar ümitsiz mi?

Anlatayım:  Bozcaadada yaptığı karga tablolarıyla tanınan Ademe sakat bir yavru karga vermişler. O da ona bakmaya başlamış. Arkadaş olmuşlar. Ademin omuzunda oturup etrafı seyretmek karganın en büyük zevki haline gelmiş.

Yavru büyüyüp ufaktan kanat çırpmaya başlayınca Adem onu uçma eğitiminden geçirmeye karar vermiş. Özgürlük eğitimi de diyebilirsiniz. Günde bir kaç kez kargayı kapalı mekanda havaya atıp bir kaç metre uçmasını sağlıyormuş.

Bunu başarınca, sıra açık havada uçma alıştırmasına gelmiş. Dışarı çıkmışlar. Adem, kargayı havaya fırlatmış. Karga üç beş metre uçup yere konduğunda kendisini bir kedinin ağzında bulmuş.

 Adem ve sokaktakiler bir an şaşırıp kalmışlar, ne yapacaklarını bilememişler, sonra kediyi korkutmak için bağıra çağıra koşmuşlar, ama çok geç kalımışlar. Kedi, ağzında karga ile kaçıp gitmiş. Gidiş o gidiş.

Kedi Ademin meçhulü değilmiş. Arka bahçedeki kedi yavrularının annesi imiş. Bir süredir onun yavru kargayı izlediğinin farkındaymış Adem. Bir keresinde karganın bulunduğu yere girmeye çalışırken yakalamış. Kısacası "olağan şüpheli" imiş bu kedi.

Arkadaşı kargayı kaptıran Ademin ne kadar üzüldüğünü tahmin edebilirsiniz. O gün bugün üzüntüsünü daha güzel karga resimleri yaparak azaltmaya çalışıyor.

                            ***

Hayat çok büyük anlamlar ve dersler içeren küçük olaylarla doludur. Yeter ki bakmasını bilelim.

Benim bu olaydan çıkardığım dersler:

1) Özgürlük güzel şeydir, uğruna bazı rizikolar almaya değer. İnsanlar için de, kargalar için de.

2) Ancak ona hazırlanmak gerekir; hazırlıksız özgürlük felaketle sonuçlanır. Hayvanlar alemi bunun örnekleriyle doludur.

3) Kedi kedidir. Onun başka bir şey olduğunu ya da olabileceğini öne sürenler hayal kırıklığına uğrarlar.

4) Bazı kediler daha bile kedidir, özel dikkat gerektirir. Kimi insanlar boş yere "benim kedim çok avcı" demezler.

5) Kargayı uçuş alıştırmasına çıkardığınızda avcı kedinin nerede olduğunu kontrol edin. Sakın bir şey yapmaz diye kendinizi kandırmayın. Yapar!

6) Avcı kedi acemi kargayı kaptığında ilk bir kaç saniye çok önemlidir. Çığlık atmaya ve kediyi korkutmaya hazır olun, yoksa kargayı kurtaramazsınız!

                             ***

Kafalarımız siyasete programlı olduğuna göre olaya şöyle bakın:

Özgürlük isteyen ve bu nedenle rizikolar alan Türkiye Cumhuriyeti olsun.

2002ye kadar ki partili hayatımızı uçuş alıştırması sayın.

Av bekleyen kedi, Siyasal İslamcı kadrolar olsun.

Kedinin kargayı kaptığı son an olarak içinde bulunduğumuz günleri düşünün.

Ne yapmanız gerektiğine ona göre karar verin!

Eğitim