darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Mehmet Ali Güller

AKP-ABD mutabakatı: Suriyenin kuzeyini paylaşma

11.03.2018 00:05

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD ile Menbiç ve Fıratın doğusu için mutabık kaldık dedi. (9.2.2018)

Bu açıklama haliyle akla şu soruyu getiriyor: Mutabık kalınan ne? ABDnin Fıratın doğusunu YPGden arındıracağı mı? Yoksa AKPnin Fıratın doğusunu YPG bölgesi olarak kabul edeceği mi?

Anlamaya çalışalım:

ÇAVUŞOĞLUNUN PATRIOT MESAJI

19 Şubat 2018 tarihli ABC Gazetesi makalemizde, İbrahim Kalın-H. R. McMaster, Nurettin Canikli-James Mattis ve Mevlüt Çavuşoğlunun tercümanlığında -kaydı tutulmayan- Tayyip Erdoğan-Rex Tillerson görüşmelerini analiz etmiş ve şu sonuca varmıştık: ABD AKPye Suriyenin kuzeyini paylaşmayı teklif etti.

İşte Çavuşoğlunun son açıklaması dikkat çektiğimiz bu tehlikeye işaret ediyor!

Üstelik Çavuşoğlu aynı açıklamasında S-400 konusunda da şöyle diyor: ABD yönetimi, Kongrenin bunu onaylayacağına dair güvence verirse, onların Patriot sistemlerini alırız.

Kuşkusuz bu mesajları yine Çavuşoğlunun Afrin harekâtı mayıs ayına kadar biter. açıklamasıyla birlikte değerlendirmeliyiz. (8.3.2018)

Nerede çıkarıyor bunu Çavuşoğlu? Kendisi Afrin Operasyonunun harekât başkanı mı; yoksa operasyonun Mayısa kadar bitmesi mesajı, ipuçlarını verdiği AKP-ABD mutabakatının gereği mi?

ESAD DÜŞMANLIĞININ TAŞIDIĞI RİSK

Fırat Kalkanı harekatının ilk gününden beri söylüyoruz: Şamla anlaşmadan harekata başlamak, askeri başarı getirse bile siyaseten yeni problemler doğuracaktır. Dahası, Şamla anlaşmamak, yeniden ABDnin stratejisine eklemlenme riski oluşturacaktır.

AKP ile ABD PYD konusunda karşı karşıya olsa bile, Esadı devirme noktasında ortak oldukları sürece, o risk artacaktır.

Esas olan PYD karşıtlığıdır, Erdoğan nasıl olsa Esadla anlaşmaya mecbur kalacak tezinin temenniden öteye gidemediği 2 yılda defalarca görüldü!

ESADI DEVİRMEK ESAS HEDEF DEĞİL, ESAS HEDEFE GİDEN YOL

Erdoğanların Esadı devirme hedefi, kişisel bir sorun değil elbette: Esadı sevmedikleri için devirmek istemiyorlar, Esadı kontrollerinde bir İhvan devleti kurabilmek için devirmek istiyorlar!

Zira Esad, sadece vatan savunması veren bir sembol değil, aynı zamanda şu aşamada Suriyenin birliğinin de teminatıdır.

AKP Hükümeti bilmektedir ki, ancak Esadı devirebilirlerse Suriyenin kuzeyinde ÖSO için bir devlet kurabilecekler!

Hedef PYD devletçiğini ortadan kaldırmaktan ibaret olsaydı, Ankara Şamla çoktan anlaşır ve daha az maliyetle, daha az şehitle Suriyenin kuzeyinden terörü temizlerdi!

ESADI PYDYE İTEN SİYASET

Kaldı ki Erdoğanlar açık açık böylesi bir hedefleri olduğunu söylemektedirler:

Örneğin Erdoğan Afrin operasyonundan 9 gün önce Kuzey Suriye Misakı Milli sınırları içindedir diyerek açıkça o topraklar bizim demiş oldu. (11.1.2018)

Yine 15 gün önce Afrine fetih yakındır diyerek, o toprakları ele geçirme niyetini bir kez daha ortaya koymuş oldu. (25.2.2018)

Ve zaten Başbakan Binali Yıldırım da Fırat Kalkanı ile oluşturduğumuz güvenli bölgeler gibi Afrini de asıl sahiplerine teslim edeceğiz" demektedir. (4.3.2018)

Peki Fırat Kalkanı ile oluşturulan güvenli bölgeler kime teslim edildi? Yanıtı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu vermişti: Azeze kaymakam, Cerablusa emniyet müdürü, Mareye jandarma komutanı atadık. (28.1.2018)

O toprakların asıl sahipleri olarak Şam yönetimini görmemek, terörden temizlenen toprakları Suriye Ordusu yerine Özgür Suriye Ordusuna vermek, açık açık Kuzey Suriyenin bir parçasına el koymak demektir.

Fiilen başkan yardımcılığı yapan Devlet Bahçeli de bu işgal durumuna gerekçe üretmektedir: Suriye yönetimi teröristlerle işbirliği yaparsa toprakların bir kısmını elimizde tutmanın yolu açılacaktır." (6.3.2018)

Daha 2 ay önce PYDyi vatan haini diye niteleyen Esadın bu politikalarla PYDye itildiğini görebilen tek bir kişinin bile devlet katında kalmamış olması, gelecek açısından vahimdir!

ABDDEN AKPYE: ALDIĞINIZ YERLERDEN ÇEKİLMEYİN

Biliyorsunuz, Erdoğan-Tillerson görüşmesinde varılan mutabakatın gereği üç mekanizma kuruldu ve bunlardan ilki önceki gün toplandı. Hem ABD heyeti, hem de Türk heyeti ilk görüşmenin pozitif geçtiğini açıkladılar.

Dahası kimi resmi olmayan bilgilere göre de Washington Ankaraya özetle şöyle söylüyor: Fıratın batısında aldığınız yerlerde kalın, geri çekilmeyin. Zaten Afrin zengin bölge. Fıratın doğusunu da bize bırakın.

Tekrar Çavuşoğlunun ABD ile Menbiç ve Fıratın doğusu için mutabık kaldık açıklamasına dönersek, nedir mutabık kalınan? ABDnin Fıratın doğusunu YPGden arındıracağı mı? Yoksa AKPnin Fıratın doğusunu YPG bölgesi olarak kabul edeceği mi?

 

 

Eğitim