darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

AKP panik içinde ve korkuyor

21.01.2017 15:24

Tek Adam diktatörlüğüne Anayasal kılıf hazırlayan BAŞKANLIK tasarısı beklendiği gibi Meclisteki AKP-MHP ittifakının oylarıyla, az bir farkla geçti.

Eğer götürürlerse tasarı halk oylamasına gidecek. Karanlık ittifakın tasarıyı halk oylamasına götürüp götürmeyeceği henüz belli değil. 

Bu kararı vermek için bir süre düşüneceklerdir diye düşünüyorum. Bunun için bir çok nedenlerinin olduğunu söyleyebilirim; ANKET SONUÇLARI.

Sarayın bir çok konuda, belirli aralıklarla anketler yaptırdığı biliniyor. Çıkan anket sonuçlarına göre tavır aldığı ya da algı yaratmak için hayali rakamlar ortaya atıp buna uygun sonuçlar çıkarıldığı herkesin malumu. Sonuçta çıkan gerçek sonuçlar da Saray ve hükümet tarafından biliniyor.

Son günlerde iletilen sonuçlar hiçte istedikleri sonuçları vermiyor. Sonuçlar olası bir oylamada tasarıya destek oranı yüzde 39- 43 aralığında değişiyor. Daha önceki aylara göre destek gitgide azalıyor.

İşte bu nedenledir ki panik artıyor. Ne yapacaklarına karar vermekte zorlanıyorlar. Eğer tasarıyı halka götürürlerse, olağan koşullarda bunu geçiremeyeceklerini biliyorlar. Bunun için muhalif güçlere baskıyı ve şiddeti arttırmak gerektiğini ve ancak muhalefeti tümden susturarak başarabileceklerini görüyorlar. Bununda risklerini hesap etmek gerektiğini biliyorlar.

ARTIK RAHAT DEĞİLLER

Ekonominin krizi bir yana bırakalım, kaosa doğru gittiğini ve hiç bir çıkışlarının kalmadığını biliyorlar. Bu nedenle yeni baskı dalgasının aleyhlerine dönebileceğinin farkındalar.

Adeta bir panik içindeler. Bu durum son günlerde Meclise de yansıdı. Meclis yönetimi bir yandan muhalefet vekillerine terör estirirken, diğer yandan bu panik havasını saklayamaz hale geldiler.

İçtüzügü ihlal edip açık oy kullanmayı bir yana bırakalım, yerli yersiz, bir öğretmen edasıyla muhalefet hatiplerinin sözünü kesmeye, konuşmaların aralarında laf sokuşturmalara, azarlamalara varan kabalıklar yapmaya başladılar. 
Milletvekillerine dönük, telefon sallayarak tehdit anlamında da yorumlanabilecek davranışlar sergiliyorlar. 

Adeta yangından mal kaçırır gibi Meclisi yönetmeye başladılar.

Tüm bu tavırlar ve panik havası açık bir korkunun eseri "biz halka bakarız" diyenler halktan korkmaya başladılar. Geçen her günün kendilerini halkla karşı karşıya getireceğini görüyorlar. 

Bu nedenle PANİK İÇİNDELER VE KORKUYORLAR.

Eğitim