darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Necdet Saraç

AKPM kararının neresi yanlış?

26.04.2017 18:36

Türkiyenin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türkiye demokratikleşme yönünde umut vermiyor dedi ve 13 yıl sonra yeniden siyasi denetim-gözetim kararı aldı. Bu kararla AKPM, Türkiye demokratikleşme sürecinde 2004ün de gerisine düştü dedi. Siz de demokrasi yok dedi. Siz demokrasi liginde olmazsınız dedi. Oylamada AKP milletvekilleri Bu karar yanlıştır, Türkiye demokratik bir ülkedir dedi ve Hayır oyu kullandı. CHP adına oylamaya katılan Deniz Baykal, İlhan Kesici, Gülsün Bilgehan ve Haluk Koç da yanlış bir şekilde AKP ile birlikte hayır oyu verdi. Şimdi AKP Bu karar siyasidir, Türkiye düşmanlığı diye itiraz ediyor. Bu kararın neresi yanlış, neresi Türkiye düşmanlığı?

Karar tümüyle AKP uygulamalarıyla ilgili. CHPnin bu karara AKP ile birlikte karşı oy kullanması son derece yanlış bir tavır!

Daha 16 Nisanda yaşadıklarımız ortada değil mi? YSKnın tavrı da Danıştayın tavrı da ortada…

Türkiyenin de üyesi olduğu ve bu referandum oylamasında usulsüzlükler var diyen AGİTe karşı AKPnin tavrı belli değil mi?

Atı alan Üsküdarı geçti ya da Sür eşeği Niğdeye diyen bir yaklaşımından demokrasi çıkar mı?

OHAL uygulamaları, KHKlar başka ülkede mi yapılıyor?

OHAL koşullarında demokratik bir referandum olur mu?

100 bine yakın gözaltı, 40 binin üzerinde tutuklama Türkiyede yapılmadı mı?

Yargılamaların tümü siyasi iktidara uygun şekillenmiyor mu?

Meslekten ihraç edilen öğretmenlerin binlercesi Eğitim Sen üyesi değil mi?

Sınır Tanımayan Gazetecilerin açıkladığı 2017 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde Türkiyenin 155. Olması da mı siyasi? Kapatılan gazeteler, televizyonlar Türkiyede değil mi? Tutuklu 159 gazeteci Türkiyeli değil mi?

Alman gazetecinin tutuklandığı, İtalyan gazetecinin terörist diye gözaltına alındığı ülke Türkiye değil mi?

112 üniversiteden ihraç edilen 4 bin 811 akademisyen içinde yüzlerse solcu, demokrat, devrimci öğretim üyesi yok mu? Bu akademisyenler yargısız, hukuksuz yalnızca OHALe dayanılarak ihraç edilmediler mi?

Ya tutuklu HDP eş başkanlarına, tutuklu 12 milletvekiline ne diyeceğiz?

Halkın oyuyla seçilmiş HDPnin 10 belediyesinden 82sine kayyum atanması bu ülkede OHAL yasalarına dayanılarak yapılmadı mı?

Soruları ve sorunları çoğaltmak mümkün ama demokrasi açısından, hukuk açısından sonuç açık: Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin kararı yanlış falan filan değil, bal gibi doğru!

Bu karar Türkiye düşmanlığı falan da değil! Aynı AKPM, AKP kapatılmaya kalkıldığında da parti kapatmak demokrasiyle bağdaşmaz diyerek aynı tavrı almak için harekete geçmemiş miydi?

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi kararı doğru. Yanlış olan CHPnin ne derler diye bir kez daha kendisinden korkarak AKP ile aynı oyu kullanması, AKP ile aynı safta durması!

CHP bu tavrıyla AİHM, AKPM, AGİT gibi Türkiyenin de üyesi olduğu kurumların demokratikleşme yönündeki kararlarını, dayanışma çabalarını da açığa düşürüyor, inandırıcılığını yitiriyor…

Düşünsenize, CHP, AKPMdeki tavrından sonra 16 Nisanda yapılan manipülasyonları, sandık hilelerini AİHMne taşıdığında ve Bu AKP OHAL koşullarında referandum yaparak, bütün kamu olanaklarını evet lehine kullanarak, mühürsüz oy kullandırarak hile yaptı dediğinde ne kadar inandırıcı olabilir?

Ne derler, ne düşünürler diye diye buralara geldik. Bu bakış açısı değişmeden, kendimiz olmadan inandırıcı da olmayız, sürükleyici de!

Herkes kendisi olmalı, başta da CHP!

Eğitim