darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

AKPnin ayrıştırarak yok etme politikasında gelinen nokta

22.10.2017 20:22

Her gün yeni bir şiddet ve toplum dışı uygulamayla karşılaşmak maalesef olağan görülmeye başladı.

Gün geçmiyor ki AKP iktidarının toplumu ayrıştırarak "karşıtını yok etme" adımıyla karşılaşmayalım.

Dün Kayseride yaşananlar, gerek aktörleri, gerekse toplumsal tabanı itibari ile hem yeni, hem de toplumsal tabanları itibari diğerlerinden oldukça farklı ve yeni bir boyutun ortaya konması anlamında çok önemlidir.

Kayseri kitap fuarında, egemenden farklı bir İslami bakış açısını ortaya koymaya çalışan anlayışı savunanlara ve özellikle bu anlayışın temsilcilerinden İhsan Eliaçıkı linç etmeye ve fuar alanından atmaya kadar varan, kendi yandaşları tarafından bile "bu kadar da olmaz, müslüman müslümana nasıl saldırır" dedirten bir olay yaşandı. Eliaçık alandan atıldı, konuşturulmadı ve linç edilmeye çalışıldı. Bu gelişme üzerine bir çok yayınevi olayı protesto ederek fuarı terk ettiler.

Ülkede olgu bu noktaya getirildi. Çatışma ve gerginlik farklı İslami anlayışlara kadar sıçratıldı.

Bu geçiştirilecek, münferit, görülecek bir olay değil.

İhsan Eliaçık, toplumda hak, adalet duygusuyla hareket eden, islam dininin Barış ve adalet dini olduğunu söyleyen( Bakara suresi) Taasuba karşı çıkan, demokrasi ve insan haklarını savunan bir islam düşürürü olarak bilinir.

Bu olay bir kez daha, bir ülkede "hak ve adalet" duygusu kaybolursa çatışma ve karşıtlıkların boyutunun nerelere kadar gideceğini göstermektedir. Adete "ya bizim gibi düşüneceksin ve yaşayacaksın, yada sana yaşam hakkı vermeyeceğiz" denmek istenmektedir.

Saldırıyı yapanlar "dini kendilerine uydurmaya çalışanların" kültürel mirasının uygulamasıdır.

İslami değerleri birazcık ta olsa bilenlerin bu gelişmeleri hem tehlikeli, hemde islamla bağdaşmayan bir olgu olduğunu göreceklerdir. Aynı zamanda bu durum, insani hiç bir değerle de örtüşmemektedir.

Yetkililerin bir an önce tedbir almaları gerektiği açık olsa gerekir.

 

Eğitim