YAZARLAR

Tüm Yazıları Mehmet Ali Güller

AKPnin İdlibde yeniden açığa çıkan gizli ajandası

12.01.2018 00:30

Erdoğan 15 gün önce, hiç konusu yokken aniden şöyle demişti: Esed ile yürümek mümkün değil. Esed devlet terörü estirmiş bir teröristtir. (hurriyet.com.tr, 27 Aralık 2017)

Aynı günlerde hükümet katındaki kimi temaslar da, bu açıklamanın yeni bir durumla ilgili olduğunu ortaya koyuyordu:

Örneğin Başbakan Binali Yıldırım Suudi Arabistana gidip bizzat Veliaht Prens Muhammed bin Selmanı Türkiyeye davet ediyordu. Üstelik Yıldırım Riyadda konulara bakışımız Suudi Arabistanla yüzde 90 aynı diyordu!

Örneğin Erdoğan Afrika gezisi sırasında Almanya ve Hollandanın adını vererek, AByle ilişkileri yeniden geliştirmek istediklerini ilan ediyordu. Yine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AByle yeni bir sayfa açmak istiyoruz diyordu.

Örneğin ABDyle vize kısıtlaması aniden karşılıklı kaldırılıyordu. Öğreniyoruz ki, meğer Erdoğanın talimatıyla kurulmuş bir temas grubu son bir aydır ABDyle pek çok konuda müzakere yürütüyormuş!

Örneğin Pentagon, Türkiyenin ABDli silah üreticisi Raytheondan havadan havaya füze alacağını açıklıyordu. (Ve bir hafta sonra Erdoğan ziyaret ettiği Fransada da bir füze anlaşması imzaladı, ayrıca 7,5 milyar dolarlık 25 adet Airbus uçak için de imzalar atıldı!)

Örneğin Erdoğan Biz Suriyede Rusya ve İran ile nasıl çalışıyorsak ABD ile de o şekilde çalışmak isteriz diyordu!

RUSYADAN AKPYE IDLİB UYARISI

Tüm bu gelişmeler olurken, Suriyede sahada çok önemli bir gelişme yaşanmaya başlıyordu: Suriye Ordusu İdlibde ilerliyordu!

Şamın kendi topraklarında yeniden egemenlik kurması, normalde terör koridoru sıkıntısını sık sık dile getiren Ankara için çok iyi haberdi!

Fakat öyle olmadı! Zira AKP Hükümetinin hala Suriyede gizli bir ajandası vardı ve zaman zaman manşetlere taşınan 82. İl Halep bir hayal da olsa hâlâ hedefti!

İşte Esad bu koşullarda yine hedef alınıyordu!

Öte yandan Rusyanın üslerine insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlendi! Moskova, haklı olarak bu seviyede bir saldırının, terör örgütlerinin boyunu aştığını savunuyordu.

Rusya Savunma Bakanlığı saldırı sırasında ABD casus uçağının saldırıya uğrayan Rus üsleri Hmeymim ve Tartus arasında uçtuğunu açıklıyordu. (Sputnik, 9 Ocak 2018)

Ve daha önemlisi, Rusya Savunma Bakanlığı 13 adet insansız hava aracının İdlibden havalandığını açıklıyorlardı! (Sputnik, 10 Ocak 2018)

Moskova, bu şartlarda Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ile MİT Müsteşarı Hakan Fidana mektup yazarak, Astana anlaşması gereği sorumlu olduğu İdlibdeki yükümlülüklerini yerine getirmesini istedi! (Sputnik, 10 Ocak 2018)

AKP SURİYENİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ İSTEMİYOR MU?

Mesele burada da kalmadı!

Suriye Ordusunun İdlibde ilerliyor olması, AKP hükümetinin gizli ajandasını zora sokuyordu!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şu açıklamayı yaptı: İran ve Rusya sorumluluklarını yerine getirmeli. Garantör olduysanız ki, oldular, rejimi durdursunlar. Bu, basit bir hava saldırısı da değil. Rejim ilerliyor İdlib içinde. Burada niyet farklı. (Sputnik, 9 Ocak 2018)

Sanki İdlib Suriyenin değil de AKPnin toprağıymış gibi, AKP Suriye Ordusunun İdlibde ilerlemesinden rahatsız oluyordu!

Dahası Rusya ve İran büyükelçileri dışişlerine çağrıldı ve rejimin ilerlemesinin durdurulması istendi! (Sputnik, 9 Ocak 2018)

ABD, İSRAİL VE PKKYİ MEMNUN EDEN AKP POLİTİKASI

İlk günden beri belirtiyoruz: Meselesi sadece terör koridoru olan için en maliyetsiz çözüm sınırı kapatmak ve Suriye Ordusunun kendi topraklarında egemen olmasını izlemekti!

AKP hükümeti, meselesinin terör koridoru olduğunu(!) söylemesine rağmen bunu yapmadı, Şamla anlaşmadı ve gizli ajandaya uygun hedefi olan bir askeri harekât uyguladı.

Kuşkusuz bu askeri harekatın da terör koridorunu engelleme noktasında yararı oldu, ancak 70 şehidin verildiği maliyetli ve sınırlı/eksik bir çözüm oldu!

En başından beri önce Şamla anlaşma diye ısrar etmemiz bundandı, zira Şamla anlaşmaya direten bir anlayış, eni sonu kayaya çarpacaktı!

Ve çarptı!

Öyle ki, AKP Hükümetinin şu 10 günlük Suriye politikasından en çok ABD, İsrail ve PKK/PYD memnun olmaktadır!

Eğitim