YAZARLAR

Tüm Yazıları Doğan Yurdakul

AKPnin Patinaj Dönemi bitti mi?

25.05.2016 06:31

Pazar günü Ankarada bütün dünyanın izlediği bir çadır tiyatrosu sahneye kondu: Taht oyunlarında Kiziroğlu Ahmet indirildi, Dombıralı Binali bindirildi. Salondaki topluluk kalk denince hep birden kalktı, otur denince hep birden oturdu. Uzaktan kumandayla yönetilen bu topluluktakilere de delege dendi.

Saray medyasının yalakalıkta en önde gideni bu görüntü için Patinaj dönemi bitti manşetini atmış. Yani, Davutoğlu AKPyi balçığa sokmuş, araba patinaj yapıyormuş, Yıldırım gelip tekerleri o çamurdan çıkaracakmış!  Öyleyse o bataklığın bileşenlerine biraz daha yakından bakalım ki, arabanın çamurdan çıkıp çıkamayacağı daha iyi anlaşılsın.

KÜRT SORUNU

Arabanın patinajdan kurtulmasını zorlaştıran en önemli unsurdu, öyle de kalacak. HDPnin yanlışları başka bir tartışma konusu ama, iki seçim arasında bir milyon oy kaybetmesine rağmen 1 Kasımda 5 milyona yakın oy aldı. AKP o beş milyon kişiye size artık parlamento yassah hemşerim derse, o tekerleri saplandığı çamurdan zor çıkarır. Bu arada, saray, barış sürecinin izlerini de silmeye çalışıyor. Yalçın Akdoğanın üstü çizildi. Sıra galiba sır küpüne geliyor. Peki ama tutanakları ne yapacaklar?

DIŞ POLİTİKA

Arabanın sağ ön tekeri o bataklığa Hoca zamanında öyle bir gömüldü ki, onu oradan bin tane Ali bile çıkaramaz. ABD, IŞİDi üslendiği Rakkadan püskürtmekte kararlı. Kara harekatı için DSG ile (YPGnin ağırlıkta olduğu Demokratik Suriye Güçleri) birlikte hareket ediyor. Hava harekatı için İncirliki kullanmak istiyor. Buna karşın, sarayın nikah şahidi askerleri IŞİDe dokunmayıp, YPGyi baş düşman görmeyi sürdürüyor. Böylece AKPnin bölgenin etkin gücü olma hayali, gitgide Rusya-İran ittifakının eline geçiyor. ABye gelince, AKPnin mültecileri birkaç milyar euroya satmak için yaptığı at pazarlığı tersine döndü. Merkelin saraydaki koltuğa oturması belki de kendi başını yiyecek. Avrupa Parlamentosu Başkanı ABden hızla uzaklaşıyorsunuz diyor. İngiltere Başbakanı ise bu gidişle ABye 3000 yılında girersiniz diyerek ona katılıyor. AKP, bugüne kadar yaptıklarına bir de HDPyi meclisten sürmeyi eklerse seyredin gümbürtüyü.

EKONOMİ

Arabanın sol ön tekerini Kemal Dervişin reçetesiyle batmaktan kurtaran AKP, o tekerin geri kaymasını önleyemiyor. İhracat durdu, turizm battı, cari açık arttıkça artıyor. Büyüme hızı geri geri gidiyor. Uluslararası para piyasalarına bakılırsa, Çillerin yaptığından daha büyük bir devalüasyonun eli kulağında. Hele bir de Ortadoğuda dengeler değişir, Araplar sıcak parayı keserlerse, ne olacak bu memleketin hali?

ARKA BAHÇELER ve YEDEK LASTİKLER

Arka dingilde en büyük baş ağrılarından biri ABDde yargılanan Zarrab. ABD kapitalizminin mali yargısı, köşeye sıkıştırdığı suçluya iki seçenek sunuyor: ya anlaşma, ya zindan. Anlaşma dediğiniz, bildiğiniz gibi suç ortaklarını ele verme. Orada mafyanın omerta (suskunluk) yasası sökmüyor. Zarrab da, İrandaki Zencani gibi dökülmeye başlarsa neler olacağını yakında görürüz.

O arada arka bahçe olarak gördükleri yargı, başlarını ağrıtmaya devam ediyor. AYMnin Can Dündar-Erdem Gül kararı sarayı hop oturtup hop kaldırmıştı. Şimdi de Yargıtay 18inci Hukuk Dairesi, MHP Kongresinin yapılmasına oybirliğiyle karar verdi. Kongre Haziran sonu-Temmuz başı, öyle veya böyle Ramazan Bayramından önce toplanacak. Böylece sarayın bayramdan sonra MHPyi yedeğe alıp, bir baskınla meclisten başkanlık sistemi, olmazsa partili Cumhurbaşkanı kararı çıkarma taktiği de batmış görünüyor. Stepne de çamura düşünce, patinajdan nasıl kurtulacaklar?

Yağcılar arkasından da itse, önünde de çekse, AKPnin o patinaj dönemi bitmeyecek.

Yeter ki muhalefet muhalefetliğini bilsin.

Eğitim