darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Doğan Yurdakul

Alkışı da duydum, ihaneti de gördüm

09.07.2016 07:36

Yetmez ama Erdoğancılar dökülmeye başladılar. Son iki itirafçı Oya Baydar ve Tarhan Erdem oldu. Gerisinin gelmesi de beklenebilir.

Aslında bu, çok yeni bir gelişme değil. Askeri vesayete son veriyoruz! Yaşasın yeni demokrasi naralarıyla başlayan, yetmez ama evet referandumuyla ve Ergenekon-BalyozOdatv gibi komplolarla devam eden o yükseliş AKP-Cemaat ittifakının çökmesiyle inişe geçti.

Çok güvendikleri Erdoğan AKPsi, artık ihtiyacının kalmadığını hissettiği anda bu güruhu kirli bir kağıt mendil gibi kaldırıp attı. İhtiyacı kalmamıştı, çünkü bunların sayesinde ve ABDnin desteğiyle ordunun bütün savaşma gücünü kırmış, HSYKya egemen olmuş ve yargının tümünü ele geçirmişti.

Bugün ülkenin içinde bulunduğu yürekler acısı durum, Türkiyeye büyük ölçüde bu sözüm ona liberallerin hediyesidir. Bunların hediyesidir, çünkü bunlar bir yandan AKPyi desteklerken, bir yandan da bazı hoşa giden demokratik" söylemlerle solun içine bir mikrop gibi yayıldılar ve biraz direnme gücü kalmış olan o kitlenin de AKP lehine iğdiş edilmesine yol açtılar.

Gemiden atılınca, önce işlerini kaybeden Altan biraderler Erdoğan düşmanı kesildi, sonra da başkaları onları izledi. Şimdi, aynen ustaları Erdoğan gibi herkese çok safmışız, kandırıldık masalı anlatıyorlar.

TARİH BOYUNCA HACIYATMAZ

Azıcık tarih okumuş olanlar, sol görünümlü bu tiplerin, her zaman ilerici hareketin sırtına bir kene gibi yapıştığını da bilirler. Jön Türkler, Meşrutiyetçiler, Kurtuluş Savaşçıları, Cumhuriyetçiler bu keneden hiç kurtulamadılar.

İlerleyen yıllarda TKPnin sırtına yapıştılar. 27 Mayısta reform yapmak isteyenlere. Adalet Partisi geldi, onun yanındaydılar.

Bizler, siyasete aklımız ermeye başladığında, 68 hareketinde onları devrimcilerin sırtına yapıştıklarında tanıdık. 12 Mart askeri darbesi geldi, solu ezdi, bunlar cuntacı oldu. Sonra sol hareket yükselişe geçti, bunlar yeniden solun sırtına yapıştı. 12 Eylül geldi, solun üstünden silindir gibi geçti, bunlar yeniden cuntacı oldu. Özal ile Özalcı oldular, Çiller ile Çillerci, Erbakan ile Erbakancı. Erdoğan ile birlikte altın yıllarını yaşadılar. Gezi sırasında biraz tereddüt geçirdiler, hareket bastırılınca hemen yine AKPye döndüler.

Bu dönüşlerinin hiçbirinde ne yüzleri kızardı, ne utandılar, ne sıkıldılar.

İNANAN KALDI MI?

Şimdi kandırıldık, meğer siyasal İslam güvenilmezmiş falan filan diye kem küm etmeye başlıyorlar. Önemli olan şu: sol içindeki bazı iyi niyetli insanlar bunlara inanmayı sürdürecekler mi, sürdürmeyecekler mi? İnanıyorlarsa onlara şu kadarını söyleyeyim, bu günah çıkarmalarının tek bir nedeni var: bunlar ya Kürt hareketinin sırtına yapışmaya hazırlanıyorlar, ya da yükseleceğini tahmin ettikleri başka bir hareketin sırtına. Demedi demeyin, bu hareket, Meral Akşener hareketi bile olabilir!

Bu mikrobun geçmişini merak edenlere iki kitap tavsiye ederek yazıyı bitireyim:

Merdan Yanardağ Liberal İhanet Kırmızı Kedi Yayınevi

Hasan Yalçın Dönekler  Kaynak Yayınları 

Eğitim