YAZARLAR

Tüm Yazıları Tayfun Talipoğlu

Aynı korkaklar yargılar insanı

06.11.2015 22:01

Bizim bağışıklığımız var. Seçim yenilgileri, ahir ömrümüzün bir parçası oldu ve ortalama 2,5 yılda bir yaşıyoruz bunu. Bu kadar yenilmek dokunmuyor mu insana?

Dokunuyor elbet ama tek kişi değiliz, tesellimiz de bu.

Bu ülkenin en az yüzde ellisi her daim mağlup. Hani bir gün seçim kazansak neredeyse şaşkınlık ya da sevinçten kalbi duracak bazılarımızın. 

Çok CHPliden duymuşsunuzdur "Babam iktidar göremeden gitti" serzenişlerini.

İktidar olmanın nimetlerini  öğretmediler ki bize kaybedince kahrolup ölelim. Kaybetmeye tahammülü olmayanlar 1950den bu yana iktidarda olan sağ partilerdir.

Çünkü bizim sebepsiz dediğimiz zenginleşmelerin "sebepsiz" olmadığının bilincindeler. Mutlaka bir ucundan yakaladıkları iktidar onlar için musluğun başı demek ve dolmak bilmez kovaları ile suyun başını tutmuşlar ve bırakmamak için yapamayacakları hiçbir şey, veremeyecekleri  hiçbir taviz yok.

İnsan sahip olmadığı şeylerden vazgeçemez. Biz hiç sahip olamadığımız bu nimetlerin tadını bilmiyoruz ki ulaşamayınca kahrolalım. 

Bu yüzden CHP yönetimi ve üyeleri daha son seçimlere kadar iktidar konuşmaz, genel seçimleri kaybetmeyi dikkate almaz ama  ön seçimde ya da delege seçiminde, il ve ilçe başkanlığının belirleneceği seçimlere takılır; oralarda  yaşananları aylarca konuşmayı siyaset sayardı. 

Nihayet Kılıçdaroğlu yönetimi ile ilk kez iktidar isteğimizi dile getirdik.

Topluma alternatif politikalar önerdik. Türkiye insanının çağdaş dünyada saygın bir yeri olması gerektiğini ve bu yolda neler yapacağımızı anlattık ama kolay değil bu toplumda dönüşüm, zaman alacak elbet. Şimdilik bu kadar oluyor.

Tek eksiğimiz birbirimizi biraz daha sevmeyi başarabilmek. Bunu da başaracağız. Bu yüzden kimse birbirini suçlamasın. Linç kültürü bize yakışmıyor.Korkmamayı öğrenmek bir eğitim sorunudur. AKP bu kadar oy aldı, diye kaygılanmasın kimse.

Yine bir örnek daha doğrusu hatırlatma: Kenan Evrenin 1981 Anayasası korkudan yüzde 90ın üzerinde bir çoğunlukla kabul edilmişti ama bu ülke Kenan Evreni geç de olsa yargıladı ve rütbelerini söktü.

Yani güç bu ülkede elden kayıp giden bir olgu, gidince de aynı korkaklar yargılıyor insanı.

Eğitim