YAZARLAR

Tüm Yazıları İbrahim Kaya

Bütün Çocuklar ve Babalar İçin!

08.06.2018 15:20

Bugün kızım İlkyaz, ilkokulu bitiriyor ve oğlum Uygar yedinci sınıfa geçiyor. Çocuklarının karnelerini bekleyen bütün babalar gibi ben de çok heyecanlıyım. Babaların yüreğinin başka çarptığı günlerdendir karne günleri!

Çocukların mutluluğu veya mutsuzluğu; başarısı veya başarısızlığı; gözlerinin gülmesi veya somurtmaları önce babalarını etkiler. Eğitim bu nedenle babaların önceliğidir, hep öyle olmuştur ve olacaktır. Koşullar elverdiğince hatta koşulları zorlayarak çocuklarının olası en iyi eğitimi almaları için çırpınır babalar.

Ülkemizin koşulları gittikçe bozuluyor ve hele eğitim kurumu alabildiğince kurum olmaktan çıkıyor. Kısa aralıklarla sistem değişiklikleri, farklı sınav uygulamaları, dinselleştirme, nitelik kaybı gibi çok merkezi önemdeki sorunlar eğitimi yapısal olarak tümüyle bozmuş durumda.

Niteliğin düştüğünün farkına varan ve koşullarını zorlayan babalar neredeyse bütün birikimlerini çocuklarının eğitimine harcıyor ve kendi geleceklerinden de endişeli hale geliyor.

Koşullarını ne denli zorlarsa zorlasın çocuklarının eğitimine yeterli kaynak ayırması mümkün olmayan çok sayıdaki babanın yüreği sıkışıyor en çok! Kısacası vaziyet hiç iç açıcı değil. Umutsuzuz yani babalar olarak!

muharremince.jpg

Aslında Bir Umut Var!

Tam bu düşüncelere dalmışken bir tweet umutlandırdı beni, pozitif bakmaya yönlendirdi, karamsarlıktan uzaklaştırdı… Bu tweet Cumhurbaşkanı adaylarından sayın Muharrem İncenin şu tweeti: Çocuklarım, evlatlarım, öğrencilerim, gençler; bu yıl en güzel karne hediyesini size ben vereceğim.

Çocukluğunuzu ve gençliğinizi doya doya yaşayacağınız, mutlu ve huzurlu bir Türkiyeyi size hediye edeceğim. Bu o kadar değerli bir ifade ki insanın işte bak Cumhurbaşkanı bu diyesi geliyor! Bir öğrencinin Muharrem İnceyi Öğrencilere en büyük karne hediyesisin pankartıyla karşılaması ise son derece anlamlı.

Memleketin niteliğe, başarıya, üretmeye, bilime, teknolojiye ve en önemlisi insan onuruna önem atfeden tutarlı bir eğitim kurumuna ihtiyacı belki de bütün ihtiyaçlarından önceliklidir. Bütün çocukların, gençlerin ve dolayısıyla bütün babaların hasret kaldığı nitelikli eğitim artık kamu tarafından sunulmak zorundadır.

Bunun gerçekleşmesine yönelik ilk adımların Muharrem İncenin cumhurbaşkanlığındaki ilk birkaç ayda atılacağına olan inancımla kendime ve bütün babalara söylüyorum: umut var yeter ki umudu görelim!

Gönül rahatlığı ifadesindeki zenginliği toplum olarak biliriz! Gönül rahatlığıyla çocuklarımızı bir eğitim kurumuna vermemiz biz babalar için hayattaki en değerli varlıklarımızı güvenli ellere teslim etmemiz anlamına gelir!

Nasıl yetiştirilecekler, zorlama, baskı olacak mı yoksa kendilerini bulmaları için onlara yolları gösteren idealist öğretmenlerin gözbebekleri olarak mı yetişecekler türündeki sorularımızın olumlu karşılık bulduğu bir eğitim kurumunun inşası aslında hiç zor değil.

Kamunun sorumluluk üstlenmesi, eğitim fakültelerinin gözden geçirilmesi, ataması yapılmayan öğretmenlerin atamasının gerçekleştirilmesi, çağa uygun programların hazırlanıp uygulamaya koyulması vb. işlerin gerçekleştirilmesi bir siyasi tercihe ve sorumluluğa bakmaktadır.

Muharrem İncenin huzur vaat eden cumhurbaşkanlığı programının en öncelikli temasının eğitim olduğu zaten çok net ve aşikar.

Kendisinin bir eğitimci olması, yıllarca liselerde Fizik Öğretmeni olarak çalışmış olması memleketin bu en öncelikli sorununun çözümü açısından çok büyük bir fırsat sunmaktadır.

Temel bilimlerin hakkıyla öğretildiği, felsefe, sosyoloji gibi derslerin de liselerde gerçekten ders olarak uzman öğretmenleri tarafından verildiği bir eğitim kurumu çok uzak ve zor değil.

Bunun başarılması ise çok verimli sonuçlar doğuracaktır; memleketin uzlaşmaya, büyümeye ve bölüşmeye ihtiyacı olduğunun farkında olan Muharrem İnce bunun yolunun eğitimden geçtiğini de çok iyi bilmektedir.

Üniversitelerde ise; yeniden yapılanmaya gidilmesi gerektiği çok açık; özerkliklerinin verilmesi, niteliğin yeniden sağlanması için bütün yapısal reformların gerçekleştirilmesi üniversiteler için vazgeçilmez ihtiyaçlardır.

Memleketin kalkınmasına, zenginleşmesine katkı sunan üniversite anlayışını önemseyen ama toplumun aydınlanması için işlev üstlenen üniversite anlayışını da bayraklaştırması gereken bir yeni döneme ihtiyaç duyduğumuz çok açık.

Akademisyenlerin hiçbir otorite karşısında boynunu bükmediği, akademik çalışmalarını hem özgürce hem de yeterli ekonomik kaynakla yaptığı bir üniversite de uzak değil!

Kısacası bugün karne günü ve biz babalar için bugün sevincin ve hüznün günü! Çocuklarımız tatile giriyor, çok yoruldular ve bu tatile girmek fikri bizi sevindiriyor ama gelecek sene yeniden okula göndereceğimiz çocuklarımız için eğitim kurumunun bozulmasından ötürü hüzünleniyoruz da!

Ancak, bir umut var! Bu umut öğrencilere evlatlarım, çocuklarım diye seslenen bir öğretmenin yaydığı umut! Muharrem İnce ile sağlıklı eğitim kurumuna ulaşmak ve böylece gönül rahatlığıyla çocuklarımızı okula gönderen babalar olmak mümkün!

 

 

 

Eğitim