darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Necdet Saraç

CHP yönetimi ezik gibi davranmaktan vazgeçmeli

17.12.2016 11:25

Darbe girişimi, terör, Suriye, savaş ve ekonomik kriz gibi ülkeyi hızla kaosa sürükleyen politikaların sorumlusu tereddütsüz 14 yıldır ülkeyi tek başına yöneten AKPdir. 

AKP bir "son" hamle olarak, 100 yıl önce Saraydan alınan yetkiyi 100 yıl sonra yeniden "Saray"a vermeye çalışıyor!

"Yeni Anayasa" bu işin yasal kılıfı "seferberlik" ise bu işin ajitasyonu!

Kerelerce yaşayarak öğrendik ki, AKPden de, yeni oluşturulsa da oldukça eski olan "Milliyetçi Cephe"den de, demokrasi ve özgürlük çıkmaz!

AKP her dönem olduğu gibi bu dönemde suçlarını örtecek "yeni" hamleler yapıyor, daha önce "yetmez ama evetçilere" ve Kürtlerin bir kısmına yaptığı gibi kullanıp "atacağı" yeni ortaklar arıyor...

Dokunulmazlık ve Tezkere oylamalarından, Yenikapı deneylerinden "öğrenmiş" olması gereken CHP yönetimi bu sürece artık ortak olmamalı, hic bir samimiyeti olmayan ortak açıklamaları bir yana, AKP ve MHP ile ortak resim bile vermemelidir! Tam tersine, CHP yönetimi "ezik" ve "suçlu" gibi davranmaktan vazgeçmeli, yaşanan sürecin,  girdabın doğrudan sorumlusu olarak hükümeti istifaya davet etmeli ve hesap sormalıdır! OHAL koşullarında tek adamlığa göre kurgulanmış Anayasa önerisini tümden reddetmeli ve "OHALe Hayır, Demokrasiye ve Barışa Evet" kampanyasını hemen başlatmalıdır!

Yaşayarak gördük ki, Türkiyenin normalleşmesinin yolu "ezik" ve "ürkek" davranmaktan değil siyasi kararlılık ve cüretli olmaktan, meydan okuyana meydan okumaktan geçiyor!

Türkiyenin demokratikleşerek normalleşmesini isteyen herkesin morale, ortak davranmaya, konuşmaya, ceserate ihtiyacı var. CHP, AKP ve MHP ile yan yana geldikçe bu kapılar kapandığı gibi, hukuk, adalet, eşitlik, barış ve Kürt meselesinin çözümü, şiddet ve terör gibi temel konularda konuşabilmenin ve çözüm üretmenin kapıları da kapanmaktadır. Kaldı ki, süreç böyle giderse ortada oturacak koltuk da, konuşacak meclis de kalmayacak!

CHP öne çıkmadan Türkiye normalleşmez... CHP laiklik ve demokrasi için kararlı ve cesur olursa, "kavgayı" göze alırsa Türkiye değişir, Türkiye değişirse bölge değişir!

CHP Parti Meclisi ve milletvekilleri bu yolun önünü açmalı!

Bilinmeli ki, CHP de susarsa Türkiye tam susar!

Artık yeter! 

Eğitim