YAZARLAR

Tüm Yazıları Doğan Yurdakul

Çok şükür ölenler bizden değil!

13.01.2016 18:10

Dün sabah Sultanahmette Alman Çeşmesinin önünde canlı bomba saldırısı oldu, on Alman turist öldü. Yaralılar arasında hayati tehlikeyi henüz atlatamamış olanlar var. Yaşanan her acı olayı kedi pisliğini örter gibi halktan saklamaya çalışan iktidar, daha resmi bir açıklama bile yapmadan habere yayın yasağı koydu! 

Bilinen gerçektir, habere yasak koyarsanız, fısıltı gazetesi harekete geçer. Ve fısıltı gazetesi toplum katmanlarına şu haberi yaydı: Allaha şükür ölenler arasında Müslüman yok! 

Alışılageldik deyişle sokaktaki vatandaş böyle diyor demiyorum, mütedeyyin kitle arasındaki kanaat önderlerinin yarattıkları algıdan sözediyorum: On tane gâvur ölmüş bize ne, bir kardeşimiz cihat uğruna kendini feda etti, şehit oldu!

Artık ölenlerin bile insan olduğuna değil, kimliğine bakılıyor, bizden mi, sizden mi? diye soruluyor. Diriler bitti, ölüler bile ötekileştiriliyor.  

Merdan Yanardağın geçenlerde söylediği gibi kötülük toplumsallaştırılıyor. 

Dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir katliam veya rehine olayı olsa, vazgeçtim uçak düşse, tren raydan çıksa, resmi ağızlar derhal çok şükür ölenler arasında Türk yok! açıklaması yapmıyor mu? 

Cumhurbaşkanı yeni yıl mesajında 2015 yılında 3100 terörist etkisiz hale getirildi açıklamasını yapmadı mı?

Yandaş medyanın manşetlerine bakarsanız, bunu açıkça söylemediklerini ama ara kadrolara bu mesajı verdiklerini anlarsınız. 

Tek bir örnek vereyim, Star Gazetesinin FAİL BELLİ manşetinin yanında üç resim: Putin, Ali Hamaney ve Esad. Rusya, İran ve Suriye! Bir tek Irakı eklemeyi unutmuşlar. Aklın ve mantığın bittiği yerdeyiz. IŞİDi bitirmeye çalışan ülkeler, Sultanahmet saldırısının sorumlusu! 

OLAYLA İLGİLİ BİRKAÇ SORU 
Gazeteci sorular sorar, kamuoyunun kafasındaki soruları yanıtlamaya çalışır.

Medyanın Amiral gemisi aldığı ağır yaralar sonucu ne kadar geri adım atsam yaranamıyorum diye, bir yandan devlet terörünü güzelleyip, bir yandan da kendi derdiyle uğraşırken, soramadığı soruları biz soralım: 

Canlı bombanın kopan parmağından iki saat içinde kimliğini teşhis eden istihbarat örgütleri belli ki canlı bombanın kim olduğunu önceden biliyor. Neden izlemiyor?

O canlı bomba o saatte o Alman turist grubunun arasına neden ve nasıl katılabiliyor? MİT turistlere yönelik saldırılar olabilir derken, neden turist kafileleri gözetim altına alınmıyor? 

Bu soruların daha fazlası da sorulabilir, uzatmayalım. 

Şimdilerde bir sözü dilinize pelesenk ettiniz: Algı yönetimi! Peki IŞİD bu algı yönetiminden yararlanmıyor mu? 

Terör propagandası olmasın diye koyduğunuz yayın yasağına karşı, IŞİD bizi havadan bombalamaya başlayan Almanyaya bir uyarıda bulunduk, gerisi gelebilir algısı yaratmıyor mu? "Bakın, hiçbir Müslüman kardeşimize zarar vermedik mesajı yok mu bu olayda? 

Bir zamanlar Ortadoğudaki savaşa vekalet savaşları diyeni terörist ilan ediyordunuz. Şimdi hükümet sözcünüz bunu söylüyor. Yoksa vekaletiniz mi iptal edildi? 

Korku salarak, istikrar diyerek 1 Kasımda iktidara geldiniz. İki buçuk ayda terör ülke çapına yayıldı. Korku ve terör sıradanlaştı. 

İstikrardan istikrar beğenin. 

 

Eğitim