unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

Değişim talebi ve CHP kurultayı sonuçları

21.01.2016 08:05

Çok büyük bir toplumsal ve siyasal beklenti ile toplanan CHP kurultayı ne yazık ki bu beklentilerden çok uzak, hatta bu beklentileri yok sayan bir sonuçla sona erdi.

Hatta; adeta bu beklentilerin tümünü yok sayarcasına, sanki ülke gündeminde ciddi sorunlar yokmuşcasına, ülke adım adım karanlık bir döneme sürüklenmiyormuşcasına, sıradan bir seçim gibi yapılıp sonuçlandı.

Beklenen dağlara kar yağdı. Tabanın değişim talebi ve bu talebe uygun politik perspektif ortaya konması beklentisi gerçekleşmedi.

Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki; Demokratik ve parti kamuoyu CHPden, siyasal iktidarın ülkeyi sürüklemeye çalıştığı diktatörlük çabalarına, bu amaçla ortaya konan faşist karakterli uygulamalara karşı net, tanımlanmış, iyi planlanmış bir politik perspektif ortaya konmasını bekliyordu. Bırakalım böyle bir politikayı, bunun lafı bile ortaya konmadı.

Parti üyeleri ve parti kamuoyu kurultaydan, partinin yönetim anlayışının değişmesini, parti dinamiklerini parti yapısı içine çekmenin zemini olmasını, parti içi demokratik dönüşümün gerçekleşmesini bekliyordu. Bu gerçekleşmediği gibi, bu noktada daha geri bir noktanın zemini oluştu.

Bu nedenlerle ülke ve parti kaygısı taşıyan parti üye ve yandaşları büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. İktidar hedefi ortaya konup insanlarımızda umut doğurmanın aksine büyük bir umutsuzluğun kapısını araladı.

Kurultayın, parti dinamiklerine umut vermesi, partiye gönül borcu olan, potansiyel parti tabanını birleştirmesi gerekirken, birçok noktada eleştirilerin hedefi olmuş dar bir çevrenin kendilerini korumasının platformu oldu adeta.

Kurultayın en olumlu tarafı delegasyonun, genel başkanın partiyi kucaklamayan anahtar listesine karşı açık bir direnç gösterip bu listeyi delik deşik etmesidir. Parti tabanının bu tavrı, partinin geleceği açısından umut vericidir.

Salondaki atmosferin de ortaya koyduğu gibi; parti tabanı ülkenin bütününü kucaklayan toplumcu ve sol politikalar istemektedir. Bu net beklenti ile yönetimin edilgen, kucaklayıcı olmaktan, AKP iktidarına karşı güçlü bir iradenin ortaya çıkması talebini karşılamayan tutumu arasında derin bir çelişki gözükmektedir. Bu çelişki, demokrasi güçlerine önderlik edebilecek, demokratik haklarını eksiksiz kullanan, gerektiğinde sokakta da bu hakkı kullanan bir yönetim anlayışı ile çözülebilir. Ülke realitesi CHPden bunu bekliyor.

Parti tabanının bu tavrı aynı zamanda, CHP Genel Başkanına açık bir uyarıdır. Taban açık bir şekilde; önerilerinizi desteklemiyoruz, parti içinde köklü bir değişim isteğine cevap verin tavrıdır.

Sayın Genel Başkan, bu tavrı görür ve listeyi ağırlıklı olarak, listeyi delenlerden oluşturursa partideki yeniden olağan üstü kurultay arayışlarını önleyebilir. Aynı zamanda, Genel Başkanı tartışılır olmaktan çıkarabilir.         

Eğitim