YAZARLAR

Tüm Yazıları Necdet Saraç

Diyanet kapatılsın, bütçesi de bilimsel eğitime aktarılsın!

03.01.2018 17:57

Günlük yaşama İslam hukuku üzerinden doğrudan müdahale anlamına gelen fetva dün Şeyhülislamlar üzerinden yapıyordu, bugün de Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden.

Dün padişah istediği konuda Şeyhülislama fetva yayınlattırıyor, sonra da bu fetvaya yaslanarak ferman yayınlıyordu. Bugün ise, Şeyhülislamlık makamı gibi geniş yetkilerle donatılmış Diyanet İşleri Başkanlığı, kağıt üzerinde de olsa laik olan Türkiyede iktidarı da arkasına alarak fetva yayınlamaya devam ediyor…

En son 9 yaşındaki kızlar evlenebilir diye özetlenebilecek fetva bu işin yalnızca kamuoyuna yansıyan küçük bir parçası. Diyanetin buluğ çağı ve nikah tanımlamalarında 9 yaşındaki kız evlenebilir diye belirtmesi haklı olarak kamuoyunda çocuk istismarcılığı olarak tepki topladı. Tepkiler artınca Diyanet her zamanki gibi bir kez daha biz böyle demedik, söylediklerimiz çarpıtılıyor lafının arkasına sığındı, sitesindeki tanımlamalara rağmen bu konudaki yorumları yalanladı!

Aynı Diyanet, daha önce de tepki çeken benzer fetvaları ve yorumları da ya yalanlamış ya da geri çekmemiş miydi?

Uzak geçmişe gitmeye gerek yok!

Emlakçının alacağı komisyon ücretinin helal olduğuna dair bile fetva yayınlayan, tepkiler üzerine daha sonra yanlış anlaşıldığı için yalanlanan, düzeltilen veya sessiz kalınan Diyanet fetvalarına dair birkaç örnek:

Babanın öz kızına duyduğu şehvet konusunda Diyanetin fetvası acaba neyi içeriyordu?

SMS ve internet üzerinden yayınlanan mesajla eşlerin Boş ol diyerek boşanabileceğini kim yayınladı?

Diyanet eti yenmeyen hayvanlarının sütünün tüketilmesinin de söz konusu olamayacağını belirterek, eşek sütü tartışmalarına ışık tutmamış mıydı?

Şans faktörüne dayalı oyunların haram ilan edilmesi bir yana Lades oyunu da bir tür kumar niteliğindedir diyen Diyanet değil miydi?

Ya olgunlaşmamış sebze ve meyvelerin satışını caiz görülmemesi fetvası kimindi?

Peki Müslüman erkeklerin kadınlara has süs eşyalarını kullanmaktan uzak durmaları gerekir diyen, sırf süs için evde köpek beslenmesi caiz değildir diyen Diyanet değil mi?

Her konuda fetva veren Diyanet Alevilerle ilgili de fetva vermeden durur mu? 

Alevi olan kişi ile evlilik caiz midir? sorusuna, Müslüman olanla evlenilir, olmayanla evlenilmez diyen Diyanet değil mi?

Diyanet yalnızca bu fetvalarla da yetinmiyor…

117 bin 378 personeli yetmediği için 9 bin 500 personel daha almaya hazırlanan, bir çok ilin nüfusundan daha fazla personele sahip, yaklaşık 8 milyarlık bütçesiyle bir çok bakanlığın bütçesinden daha büyük bütçesi olan, protokoldeki yeri de, toplumsal örgütlenmedeki pozisyonu da sürekli büyütülen, laik bir ülkeye dini referanslarla ayar vermeye çalışan Diyanet İşleri Başkanlığı, toplumsal ilişkileri normalleştirmek, farklılıklarda eşitliği sağlamak, çocukları ve kadınları korumak bir yana, yayınladığı fetvalarla, yaptığı icraatlarla farklılığı, kutuplaşmayı ve nefreti körüklüyor…

Bu ülkeye daha fazla din, daha fazla fetva gerekmiyor!

Bu ülkeye daha fazla eşitlik, daha fazla özgürlük, daha fazla vicdan gerekiyor...

Laik bir ülkede fetvalara yer olmamalı, isteyen istediği gibi inanıp, istediği yerde ve istediği biçimde ibadet edebilmeli!

Diyanet kapatılsın, bütçesi laik ve bilimsel eğitime aktarılsın!

#DiyanetKapatilsin

Eğitim