darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

Fethullah Gülenin iade komedisi

01.09.2016 12:07

Gece boyunca elimde kumanda aleti, içişleri bakanı Efkan Alanın istifa etmesi-ettirilmesi (bence aynı kapıya çıkar) olayının perde arkasına dönük yorumları izlemek için televizyon kanallarını dolaştım durdum. 

Burada önemli olanın bakanlıktan kimin gidip, kimin geldiğinden çok bu değişikliğe neden olan olgular ve bu olguların boyutunun bu vesile ile biraz daha net bir şekilde ortaya çıkması oldu. 15Temmuz sürecine yaklaşık benim gibi bakanların ısrarla söylediği gibi Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurumlarının Emperyalist güçler tarafından (Fetö görünümlü ya da değil) kontrol altına alınmasının korkunç boyutunun ortaya çıkmış olmasıdır. 

Aynı zamanda Hükümet etme- yönetme sorumluluğunu taşıdığını iddia eden güçlerin ne kadar yönetmekten aciz, temizlemeye çalıştıklarını söyledikleri karanlık ve kanlı yapıyla çok uzun yıllar boyunca nasıl özdeşleştiklerinin acı tablosunun ortaya çıkmasıdır. Şimdi eti tırnaktan nasıl  ayıracaklar.  Bunu yaparken kendi karanlık, diktatörel amaçları için alan temizliğini ne boyutta sürdüreceklerini hep beraber göreceğiz.

Diğer yandan olağan üstü koşullarında her türlü demokratik uygulamayı gün be gün tırpanlayarak Güvenlikçi politikalara daha kararlı bir şekilde dönüldüğü ortaya çıkıyor. Efkan Ala gibi bu politikalarda tescilli birine bile tahammülsüz bir anlayışa geçiliyor. Bunun diğer bir adı ise korku ve güvensizliktir. Geleceğe olan güvensizlik.

Uzun bir süredir Fettullah Gülenin Amerikadan iadesi konusunda kamuoyunda büyük bir tartışma yürütülüyor. 15 Temmuzdan sonra bu tartışmalar siyasi iktidar tarafından bir kampanyaya dönüştürüldü. Bu konuda başta Amerika olmak üzere Avrupa, Rusya ve birçok ülke nezdinde girişimler yapılıyor. 

Ama gerçekler, gerçek niyetler öylemi? İç kamuoyunda şova dönüştürülen bu konuda AKP hükümetinin hiçte samimi olmadığını ve hatta Amerikan yetkililerinin de bunu bildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Burada temel soruyu sormak gerekiyor; Gülenin iade edilmesi gerçekten her iki tarafın, Amerikanın,Tayyip Erdoğan ve AKPnin işine gelir mi? Hiç sanmıyorum. Aksine her iki tarafın da işine gelmediğini söyleyebiliriz. Çünkü her iki güçte on yıllardır bu örgütün ne yaptığını biliyorlar.

Hatta, Gülen ve yetkililerinin konuşması ve ortaya belge koymaları halinde olayın on yıllar boyunca ve AKP hükümetleri döneminde bir çok şeyin birlikte planlandığının ortaya çıkacağı ve bu nedenle birçok şeyin tersine dönebileceğini biliyorlar. Bu nedenle asla işlerine gelmez. Ama böyle bir şovun yapılmasına, AKPnin kendi tabanını ikna için şiddetle ihtiyacı var Bunun görülmesi gerekiyor. Ayrıca İdam talep edilirse getirebiliriz denilen bir ortamda bunun anlamının sen beni sakın ciddiye alma, ben bunu söylemek zorundayım demek olduğu aşikar değil midir.

Konunun Amerika açısından farklı bir boyutu var. Ortadoğu ve Müslüman ülkelere dönük önce Büyük Ortadoğu projesi diye tanımlanan zamanla farklı ad ve biçimde sunular projelerde Fettullah Gülen ve onun örgütüne özel bir misyon verildi. Bu misyon daha önceki Amerika tarafından oluşturulan ya da denetlenen yapılardan farklı olarak Sen benim planlarımı harfiyen yerine getir, bende seni tüm Müslümanların temsilcisi yapayım bunun için öncelikle Türkiyeden başlayalım diye tanımlanabilecek yaklaşımıdır. Bu süreçte Amaç için her şey mübah sayıldı Diğer yapılarda Amerika dahil egemen devletlere karşı bir görüntü verilirken burada doğrudan Amerika adına bir misyon söz konusu. Bu durumda çok farklı bir tezle karşı karşıya olduğumuz ortada.

Amerikanın tüm bunların deşifre olmasını isteyebileceğini düşünemeyiz. Bu nedenle Amerikan devletinin Fettullah Güleni sağ olarak teslim etmesinin pek mümkün olmadığını söyleyebiliriz. 

Açık bir orta oyunu oynanıyor ve bunu herkese yutturmaya çalışıyorlar. Eğer yutarsanız.

 

Eğitim