YAZARLAR

Tüm Yazıları Mehmet Ali Güller

Genişletilmiş Millet İttifakı ve kısmi kurucu meclis

07.05.2018 01:01

CHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Partinin bir araya gelerek kurduğu Millet İttifakı şimdinden kamuoyunda bir iyimserlik yarattı ve insanlara bu kez olacak dedirtmeye başladı. Şundan:
 
İYİMSERLİK TABLOSU
1) Dört parti, siyasal yelpazedeki çok farklı kesimleri bir araya getirdi.
2) Abdullah Güllü çatı aday arayışı, Ekmeleddin İhsanoğlu kazığını yemiş CHP tabanını o kadar gerdi ki, CHPnin içinden çıkmış bir aday, normalden çok daha büyük bir sevinç yarattı.
Bu, hem genel kitleye hem de CHP örgütlerine şimdiden yansıdı. Ekmeleddin İhsanoğlu için tam performans gösteremeyen CHP örgütleri, şimdi Muharrem İnce için canla başla çalışacaklar.
3) Muharrem İncenin CHPli üyelere çağrı yaparak Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 100 bin imza arayan Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Doğu Perinçek ve Vecdet Öz için imza istemesi, 15 yıldır siyasi gerilimle ayrıştırılan ve kutuplaştırılan toplumda büyük bir iyimserlik doğurdu.
O iyimserlik, Meral Akşenerin sadece bana değil, diğer adaylara da imza verin demesiyle iyice yükseldi.
4) Meral Akşenerin, ikinci tura kalamaması halinde, ikinci tura kalacak adayı kayıtsız şartsız destekleyeceğini daha en baştan ilan etmesi, hem iyimserlik tablosunu güçlendirdi, hem de Millet İttifakının mayasını…
 
MİLLET İTTİFAKINI GENİŞLETMEK İHTİYACI
Bu tablo, 24 Haziran için büyük umut doğurdu. Ancak tabloda bazı eksiklikler var:
 
Açık ki 24 Haziranda oluşacak Meclis, kısmi bir kurucu meclis olacaktır. Zira Millet İttifakının ikinci turdaki adayı fiilen başkan değil, cumhurbaşkanı olacak ve AKPnin zayıflatacağı TBMM yerine yeninden güçlü TBMM hedefleyecek.
 
Bu işleri yapabilmek, Millet İttifakınının çoğunluğuyla oluşacak 24 Haziran sonrası TBMMyi, kısmi kurucu meclis yapacak.
 
Kısmi kurucu meclis ise toplumun hemen her siyasal kesimini içermeli. Dolayısıyla Millet İttifakı, 100 bin imza meselesini çözdüğü gibi, hemen her siyasal kesimi meclise taşıma işini de çözmeli. Yani ittifakı genişletmeli.
 
Nasıl? CHP sola, İyi Parti sağa ve Saadet Partisi de muhafazakâr kesimlere yönelerek.
 
CHP, sosyalist solu ve ulusal solu da bu ittifaka dahil etmeli: Örneğin Merdan Yanardağı, Alper Taşı, Ender
Helvacıoğlunu sosyalist solun, Gezinin, Haziranın, bağımsız sosyalistlerin temsilcileri olarak listeye almalı. Örneğin CHP Doğu Perinçek Cumhurbaşkanı adayı olduğuna göre Vatan Partisinin göstereceği bir başka temsilciyi ulusalcı solu temsilen listeye almalı. (Kuşkusuz Erdoğanı milli mevzilerde gören, AKPnin Atatürke teslim olduğunu sanan, yargının altın çağını yaşadığını iddia eden ve OHALi savunan, öte yandan muhalefeti Atlantikçi ilan eden ve sürekli muhalefete muhalefet eden hatalı çizgisi, Vatan Partisini ittifaka dahil etme konusunda bu partilerde soru işareti yaratıyor. Fakat Türkiyenin ihtiyaçları bu ve benzer sorunları hepbirlikte aşmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Nitekim Perinçek CHP ve İyi Partiye ittifak önererek, İnce ve Akşener de Perinçek için imza isteyerek bunun aşılabileceğini ortaya koydu. Türkiye adına sevindiricidir.)
 
CHP ayrıca HDPnin ağırlığı birlikten yana olan Türkiyeci tabanını da temsil edecek isimleri listesine koymalıdır.
 
İyi Parti ise Anavatan, Doğru Yol gibi partilerden temsilcileri listesine eklemelidir. Ayrıca Sadettin Tantan gibi devlet tecrübesi olan isimlerle, Ahmet Yavuz gibi Ergenekon kumpasına uğramış parlak sicilli generallerle liste zenginleştirilmelidir.
 
Yine Saadet Partisi de örneğin Bağımsız Türkiye Partisinin lideri Haydar Başa listesinde yer açabilmeli, ayrıca Abdüllatif Şener gibi birikimli isimlerle listesini güçlendirmelidir.
 
KARŞI-DEVRİMİ DURDURMA PROGRAMI
Bu 1+1 = 2 ederden farklı bir aritmetik yaratacaktır. Dahası, 24 Haziran için kritik önemdeki sandık güvenliği sorunu için de değerli bir yatırım olacaktır.
 
Ve 25 Hazirandan itibaren kısmi kuruculuk görevi görecek TBMMnin hemen her kesimi temsil ederek meşruiyetini azami hale getirecektir.
 
Bu aynı zamanda Genişletilmiş Millet İttifakının asgari programını da ortaya koymaktadır: Karşı-devrimi durdurmak ve yeniden parlamenter meclise dönmek.
 
Zira Türkiyenin şu anda en temel problemi cumhuriyetin yıkılıyor olmasıdır. 24 Haziranda bu noktada kurulacak bir barikattan sonra, işler kolaylaşacaktır. Kamucu üretim ekonomisinden, bilimsel eğitime kadar tüm sorunlar adım adım çözülebilecektir.
 
Yeter ki ilk düğmeyi doğru ilikleyelim; korkmadan, cesaretle Türkiyenin birikimine güvenerek yan yana gelelim

Eğitim