unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Ender Helvacıoğlu

Güdümlü mermi

03.12.2015 08:12

Erdoğan ve AKP iktidarı tam bir güdümlü mermiye dönüştü.

İradesi elinden alınmış, sıfırlanmış, güdenin istediği gibi güdebileceği, en olmadık hedeflere kolayca yönlendirebileceği bir güdümlü mermi!

Türkiye gibi bir ülkeye yakışıyor mu? Burası muz cumhuriyeti değil, tabii ki yakışmıyor; ama orası bizim sorunumuz…

Peki, başta ABD olmak üzere Batılı emperyalist devletlere yakışıyor mu? Yakışmak ne kelime, cuk oturuyor!

Daha iyisi bulunamaz. En azından şu pislik havuzuna dönüşmüş bölgedeki savaş -kendileri açısından- yoluna girene dek, ABD için Erdoğandan iyisi yok.

Şu denklemin güzelliğine bakın…

1) Halkın yüzde 50sinin destek verdiği bir iktidar. Emperyalistler açısından bu çok önemli. Üstüne oynanabilecek denli güçlü bir at!

2) Halkın yüzde 50sinin ise nefret ettiği bir iktidar. Bu da çok önemli. Yani o kadar da güçlü değil. Bıçak sırtı, yüzde 50 - yüzde 50! Yüzde 50nin destek verdiği, geri kalanın da fazla umursamadığı bir iktidar olsa çok güçlü olurdu. Şimdi tam kıvamında!

3) Boğazına kadar pisliğe battığı ve bu pisliğin bütün kanıtları ellerinde olduğu için, her türlü şantaja açık, dolayısıyla ABDye mecbur bir iktidar.

Kısacası halkın bir türlü düşüremediği, ama ABDnin -hele son birkaç haftanın gelişmeleriyle- çok rahatlıkla düşürebileceği bir iktidar… Bir fiskeleri yeter.

Daha ne istesin ABD ve Batılı emperyalistler? Başkası değil de kendi istedikleri an düşürebilecekleri için arzu ettikleri gibi güdebilirler Erdoğanı. Bundan iyi taşeron mu bulunur?

İşte bu nedenle iktidarı devam etmektedir Erdoğanın. Halka karşı gücünden ve emperyalistlere karşı inanılmaz zayıflığından dolayı.

Böyle bir iktidar altında yaşamak bizim için, emekçi halk için, ülke için bir paradoks, büyük bir problem. Ama ABD için bulunmaz bir nimet.

***

Suruçta havaya uçan 30 küsur genç, Ankarada parçalanan 100 küsur beden, Diyarbakırda sokak ortasında vurulan baro başkanımız, içeri tıkılan gazeteciler, kıyılan gençler, yeniden başlatılan kirli savaşta katledilen yoksul insanlar, ölen Mehmetçikler…

Bunlar bizim canlarımız, bizim değerlerimiz… ABDnin, emperyalistlerin, mafyatik küresel sermayenin derdine mi?

***

Yok öyle Çinden füze falan almak!

Ben ettim sen etme abi!

Şu İncirliki ağzına kadar aç bakalım!

Emrin olur abi! Amerikan uçaklarına da açarız, Fransız uçaklarına da, İngiliz uçaklarına da, Alman uçaklarına da…

Diyarbakırda da üs isterim!

Ayıpsın abi! Kulun kölen olayım abi!

Öyle piyasaya düşmüştür ki bu iktidar, Rusyanın bile güdümüne açıktır artık. Rusya Savunma Bakanının dün açıkladığı belgeler ipin ucudur sadece. Herkese var da bize yok mu şantajıdır. Batı ile anlaştığı noktalarda Rusya da güdecektir bu mermiyi.

Herkesin bildiği gibi bölgedeki diğer bir güdümlü mermi de IŞİDdir. Herkesin her şeyi yaptırabileceği besleme bir karanlık örgüt.

Aynı cerahat havuzunun içine atmışlar, bağlamışlar bu iki mermiyi birbirine, güt güdebildiğin kadar…

IŞİD ile Erdoğanın kaderi ortaktır kısacası.

Türkiye için ise utanç vericidir böyle bir cumhurbaşkanının, böyle bir hükümetin varlığı.

Ne ABDden, ne ABden, ne büyük burjuvazimizden medet umalım, hatta ne de Rusyadan...

Temizlemedikçe bu pisliği, bu güdümlü mermiyle daha yapacakları çok iş var emperyalistlerin.

 

Eğitim