darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Haluk Şahin

Hep kötüler mi kazanacak?

15.01.2016 08:04

Demokrasinin dünyanın her yerinde derin bir güven bunalımından geçtiği bir dönemde yaşıyoruz. Bunun temelde iki nedeni var: 

1) Demokrasiler vaat ettikleri şeyleri yapamıyor, büyük sorunları çözemiyorlar.  

2) Seçimlerde çoğu kez en iyiler değil en kötüler seçiliyor.

Alın şu anda bulunduğum ABDyi!  Orta  sınıfın sorunlarının gittikçe ağırlaştığı bu ülkede George W. Bush adlı kötü adam iki kez Başkan seçildi. Şimdi de Donald Trump diye başka bir kötü adamın seçmenin gözündeki popülaritesinin yükselişini seyrediyoruz.

Ancak bu kez bir de iyi haber var.  Adı Bernie Sanders.  Demokrat Partinin aday adaylarından birisi ve inanılmaz gibi görünecek ama, şu anda en ilerde olanı! 

İnanılmaz gibi diyorum, çünkü Sanders kendisini "demokratik sosyalist" ve "ilerici" olarak tanımlıyor. Bunlar, anti-sosyalist söylemle onyıllardır beyni yıkanmış Amerikalıların tüylerini ürperten terimler...

Dahası, Sanders 75 yaşında; ABD ölçülerine göre epey yaşlı. 1960lardan beri hep sol ve ilerici hareketin aktivistleri arasında yer almış, tabandan örgütlenme becerilerini geliştirmiş. Bu sayede, bir kaç kez bağımsız olarak Belediye Başkanı, milletvekili ve senatör seçilmiş ( Vermont eyaletinden)

Son anketlerde de, banko aday sayılan Hillary Clintonun önünde görünüyor. Demokrat Partinin adayı olup seçime girerse Cumhuriyetçi olası adaylara karşı net bir zafer kazanacağı hesaplanıyor.

                                 ***

Gelir dağılımı bozukluğu bir çok ülkede karşımıza çıkan yapısal bir sorun. Ancak bu sorun ABDde özellikle çarpıcı görünümler kazanıyor. Burası çok zengin bir ülke. Bu ülkenin yalnız "savunma" giderleri yarım trilyon dolardan daha fazla. Bu ülkeyi yönetenler isteseler, bu ülkede yaşayanların tüm sağlık, eğitim, sosyal güvenlik sorunlarını kısa zamanda çözebilirler. 

Ama öyle olmuyor. Çünkü kazanılan paranın büyük kısmı en tepedeki yüzde 1e, hatta yüzde 0.1e gidiyor. Sandersın sık sık vurguladığı gibi, tek bir ailenin kazancı halkın yüzde 40ının toplam kazancından daha fazla.

Yapılan araştırmalar Amerikan halkının gerçek kazancının 1970lerden beri azaldığını, toplumun omurgası sayılan orta sınıfın zayıflayıp gerilediğini gösteriyor.

Deniyor ki, Amerikan orta sınıfı nihayet kendisine oyun oynandığını farketmeye başlıyor. Deniyor ki, Sandersın beklenenin çok ötesinde bir performans göstermesinin sebebi budur! 

Evet, "iyi" olan önde gidiyor. Kolay olmayacak elbette. Siyaset kurdu Hillary ile çok güçlü "milyarderler kulübü"nün elleri bu arada armut toplamayacaktır.

Gene de, ilginç bir durum. İster misiniz yıl sonunda kapitalizmin kalesi ABDnin başında "demokratik sosyalist" olduğunu söyleyen biri olsun.

İster misiniz, bu kez kötüler kazanmasın! 

Eğitim