darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

Hükümetin inandırıcılığı kendi tabanında günden güne

27.11.2017 18:36

Siyasi iktidarın yaptırdıkları da dahil kamuoyu anketleri hükümetin inandırıcılığının günden güne azaldığını ortaya koyuyor.

Özellikle Nisan ayındaki referandumda Doğu- Güneydoğu bize oy verdi diye ballandıra ballandıra anlattıkları bölgelerde bu desteğin büyük oranda kaybolduğu görülüyor.

Bu desteğin kaybolmasının siyasal ve toplumsal nedenlerinin yanısıra, 2016 Eylül ayında 23 ilde süper teşvikler verilecek diye sundukları kalkınma- istihdam artışı programında hiç bir adım atılmadığı gibi, unutturulmaya çalışıldığı algısının da payı büyük.

Bu doğrultuda teşvik için başvurularda adım atılmadığı gibi, akıbeti konusunda şu ana kadar cevap bile verilmedi.

Doğu- güneydoğu illerinde işsizlik yüzde 20lerde seyrediyor. İş gücüne katılım oranı sadece 30larda. Yani insanların artık beklentisi bile kalmamış gözüküyor.

Cazibe merkezleri olarak sunular yerlerde hiç bir yatırım yok. Özel sektör yatırımlarının da terör ve güvensizlikler nedeni ile yapılmadığı bölgede insanlar kaderlerine terkedilmiş durumda.
Bölgedeki meslek odaları, işveren örgütleri feryat ediyorlar.

AKP iktidarı döneminde ekonomik canlanmanın olma olasılığı pek gözükmüyor. Bunun nedenleri var; Üretim daralıyor. Ülke ekonomisi tam bir yıkıma doğru hızla sürükleniyor. Dövizler 2 ay içinde yüzde 5-6 oranda artmış durumda. Ekonomistler gelecek ilkbaharın karanlık olacağında birleşiyorlar.

Böyle bir ortamda iş-aş beklemek hayal olsa gerekir.

Hükümet bu çıkışsızlık nedeniyle ultra milliyetçi şiddet söylemini, 12 Eylül öncesini çağrıştıran sağ- sol sürtüşmesini kendisine çıkış yolu olarak görmeye başladı. Bu politikanın bir adım sonrası çatışmadır. Bu görülmelidir.

Çıkış mı; Diktatörlük dayatmalarına, ırkçı şoven, kökten dinci politikalara karşı olan tüm güçlerin ortak duruşu.
Öncelikle bu duruşa önderlik yapacak güçlerin kendini toparlaması, toplum içindeki algısını yükseltmesi gerekiyor. Bunun gerçekleşmemesi durumunda kimsenin siyasi iktidarın olağan bir şekilde iktidardan ayrılacağı ham hayaline kapılmaması gerekiyor.

Eğitim