YAZARLAR

Tüm Yazıları İrfan Taştemur

İngiliz Beyaz Torosları

27.10.2015 00:31

Emin olun İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn de yola gelecek. Ulusal Marşı söyleyecek, Kraliçeye saygılı olacak. Aksi takdirde kendisini "İngiliz Beyaz Torosları" bekliyor.

Krallar, Kraliçeler, Prensler, Prensesler, Lordlar, Düşesler, Şövalyeler…

Çocuğunuzu alıp gittiğiniz sinemada patlamış mısır yiyerek seyrettiğiniz filmden değil gerçek hayattan bu can sıkıcı karakterler.

İşte İngilterede hala belli bir zümreye ve sınıfa tanınan bu ünvanlar kurulan bir köprünün temel taşları. Bu taşlardan birini yerinden oynatırsanız bütün sistem çöker. Modern zamanların zengin ve güçlü insanlarının bu kölelik köprüsü, İngiliz halkının da hayranlıkla ve gururla imzaladığı bir kölelik sözleşmesi.

Başka bir ülkede görseler, Bu çağda bu diktatörlük, bu rezillik diye seslerini yükseltecek olanlar burada Monarşiyi tarihi ve kültürel bir zorunluluk sayarlar. Olmazsa olmaz! Kraliçeyi sevmeyen yurtsever olmaz! Milli Marşını söylemeyen haindir! Kraliçe ise toplumun bilimde, sanatta, kültürde, sinemada, politikada önde gelen isimlerini onurlandırıp, yer yer maaşa bağlayarak Monarşiye sadık birer üye haline getirir. Kendilerini solda gören politikacılar bile bu monarşik yurtseverliğe boyun eğerler. Ne yapsalardı yani? Hem bu kültürel ve geleneksel bi şey değil mi ki!

De ki Fransa, 15inci asırdaki gibi İngiltere Krallığına savaş açtı. Tıpkı krallığın altın çağında olduğu gibi, kralını ve ülkeni korumak için kılıç kuşanmayacak mısın yani! Öten boruların peşinden gidip Milli Marşını söylemeyecek misin? O kadar mı hainsin?

Tamam anlaşıldı: Kraliçe 2nci Elizabeth atası Kraliçe Bloody Mary gibi zalim değil. Zaten ülkeyi de Kraliçe değil, elinden geldiğince senin seçtiğin politikacılar yönetiyor. Kraliçe artık Merkez Bankasına, borsalara, mali piyasalara, konut sektörüne, silah sanayisine, otomotiv endüstrisine, Hindistana, Çine, Ortadoğuya karışmıyor kardeşim. Muhtardan, başbakana kadar herkesi seçmek de senin elinde. Senin seçtiklerin kazanamazsa da muhalefet sıralarında oturup senin için onları denetliyor. Demokrasi de bu zaten. Kimse senden git kralın için Waterlooda öl de demiyor? Bunu bizim yerimize yapacak yapacak koca bir ordu var. Derdin ne senin?

İkna olmuş görünüyorum. Bekar prensimiz Harrynin bir an önce prensesini bulup mürvetini görmesini ve yuva kurmasını diliyorum. Kraliyet düğününü de bütün dünya ile birlikte televizyonlardan izlemek için sabırsızlanıyorum. 

Haydi Harry! Vatan senden hizmet bekliyor. Bizi bu rezil televizyon programlarından kurtar da sağlam bir kraliyet düğünü seyrettir.

Emin olun İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn de benim gibi yola gelecek. Ulusal Marşı söyleyecek, Kraliçeye saygılı olacak.

Aksi takdirde kendisini "İngiliz Beyaz Torosları" bekliyor.

İrfan Taştemur/Londra Mektubu

Eğitim