unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Haluk Şahin

 İŞİD Hastalığı ve Türkiye

14.11.2015 10:31

Son yıllarda "aman Türkiye yeniden Ortadoğululaşmasın" diye çok yazdık çizdik ama başaramadık.  

Gırtlağımıza kadar Ortadoğuya  battık. Şimdi bunun faturaları gelmeye başladı, yıllarca ödeyeceğiz.

Ancak, haksızlık etmeyelim, başta Avrupa olmak üzere tüm dünya da Ortadoğululaştı. Bunun demografik kanıtlarını görmek için Londrada Oxford Circle ya da Pariste Champs Elyseeste şöyle bir dolaşmak yeterlidir.

Bu da beklenmesi gereken bir şeydi:  Bir yandan sermayenin akışkanlığının kaçınılmaz aşaması olan küreselleşmeyi savunacaksın ve ondan yararlanacaksın, öte yandan onun bir sonucu olan emeğin ve insanın küresel akışkanlığına engel olmaya çalışacaksın. 

Mümkün değil.

Geliyorlar. gelecekler. En çok da, senin küreşelleşmenin ana yakıtı olan petrol uğruna allak bullak ettiğin coğrafyadan geliyorlar.

Hastalıklarıyla geliyorlar.

Ama sen artık gelsinler istemiyorsun.

Çok geç.

Yaratılmasında senin de payın olan koşullar onlara "Git!" diyor. Yürüyerek git, koşarak git, yüzerek git, delik lastik bota binerek git.

Ortadoğuda (Afrikada, Meksikada) sana hayat yok artık: Hayat başka yerde!

Dünyanın 2015 yılının 13 Kasım Cuma günü -- ki Parisin kana bulandığı gün olarak anılacaktır -- arka planını böyle anlatabiliriz.

***

Dehşet vericidir, ama beklenmedik değildir.

Hastalıklarıyla geliyorlar dedik. Cehalet üzerine bina edilmiş bağnazlık, bu hastalıklardan biridir. Dışardakilerin de yanlış müdahaleleriyle bir şiddet ideolojisine evrilmiştir.

İslam dünyası aslında uzun yüzyıllardır hasta. İmanı aklın önüne koyan Gazaliden beri hasta. İŞİD, bu hastalığın modern ve post-modern mutasyonlardan geçmiş en öldürücü hali. 

Daha yumuşak ya da küreselcesini söyleyelim: " lite" halleri de var bu hastalığın. Kendi memleketimizden biliyoruz!  Tedavi edilmezse İŞİDleşebiliyor!

***

Şimdi paniğe kapılan dünya, had safhadaki İŞİD hastalığını kökten yok etmenin yollarını arıyor.  Zaten bir süredir öyleydi ama, Paristen sonra iyice öyle oldu.  

Bu açıdan, G20 toplantısının Türkiyede yapılması düşündürücüdür. Ve belki de sevindiricidir.

Bazılarınca İŞİDi besleyip büyüttüğü iddia edilen bu ülke, tarihsel deneyiminde o hastalığın nasıl aşılabileceğinin de antikorlarına sahiptir. 

İslam dünyasında bir ikincisi de yoktur!

Eğitim