unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Doğan Yurdakul

IŞİD, Sarayın G-20 oyununu bozdu

15.11.2015 00:40

AKP iktidarı Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan oldu!

Antalya Belekte bugün başlayacak olan G-20 zirvesi için ne planlamışlardı?

Batıya Suriyeli sığınmacıları pazarlayacak, karşılığında Türkiyede kurulacak mülteci kampları için yardım alacak ve vize kolaylığı isteyeceklerdi. Stratejik derinlik dış politikası, önce ABnin gerileme raporu şokunu yaşadı.

Ardından da Başbakanın seçim kampanyası sırasında  bir konuşmasında dili sürçerek söylediği gibi DAEŞ (IŞİD)in ihanetine uğradı. Pariste yedi ayrı yerde eşzamanlı olarak yaşanan IŞİD katliamları, Türkiyeden hesap sorulacak biçimde gündemi değiştirdi. Batı elbette kendi ektiğini biçiyor, kendi yarattıkları IŞİD canavarı şimdi onları vuruyor. Ama...

CANLI YAYINDA YIKIM

Saldırıyı üstlenen katliamcılar, hava operasyonlarına en fazla destek veren ülkelerden biri olmakla suçladıkları Fransaya Charlie Hebdo saldırısından çok daha kanlı ikinci bir ders verdiklerini söylüyorlar (Anımsarsanız, Davutoğlu o saldırıdan sonra yapılan uluslararası protesto yürüyüşüne katılmış ve ön sıralarda poz vermeye gayret etmişti).

Katliam görüntülerini Fransız kanallarından izledim. Kurtulanlardan biri olayın la mort endirect (canlı yayında ölüm, yıkım) gibi olduğunu söylüyordu.

Le Monde gazetesinin bir muhabiri Bataclan konser salonundaki katliamı evinin penceresinden cep telefonuyla kaydettikten sonra yaralılara yardım etmek üzere olay yerine koşmuş, o da yaralanmıştı. Sivil insanların can çekiştiğini, kurtulanların yaşadıkları şoktan titremelerini görmek yürekleri sızlatıyordu.

Bu görüntülere bakıp onlar da Ankara katliamına seyirci kalmışlardı demek çok büyük bir vicdansızlık ve insafsızlıktır.

Hele hele Paris merkez, patlayacak herkes diye tweet atan saraytrollere söyleyebilecek hiçbir söz bulamıyorum. Artık bu intikamcı tekerlemenin anlamını, milyonlar beklediğiniz Avrupalı turistlere herhalde bir biçimde açıklarsınız!

AL SANA SALTANAT

G-20 hazırlıkları tamam. Beleke 13 bin kişinin gelmesi bekleniyor. Obama beyzbol sopasını bırakıp golf sopasını alacak, altın vuruş yapacak.

Turizm şirketleri bayram ediyor, Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel zirvenin ekonomiye 200 milyon euro (600 milyon TL) katkıda bulunacağını hesaplıyor. Ama şimdi, Paris katliamından sonra turizmin ne kaybedeceği hesaplanmıyor.

Antalya Havalimanına 60 uçaklık, günlük misafirler için de 34 uçaklık park alanı yapıldı. Acil durumlarda müdahale için havadan-havaya füzelere sahip F-16 uçakları hazır bekletiliyor.

Gazeteler ve televizyonlar  Antalyaya ilk gelen Suudi Arabistan heyetinden renkli resimli haberler verdiler:

Suudi heyeti için geceliği 800 Eurodan başlayan 546 saray odası hazırlandı. Kral Salman ve Prens Telala ait özel eşya havalimanından da 16 kamyonla kalacakları otele nakledilmişti. Kral Salman ve koruma heyeti için ise zırhlı 65 Mercedes de getirtildi.  

Suriye ateşine odun taşıyanların başında gelen Suudiler, sanki Beştepe Sarayına saltanat öyle olmaz böyle olur der gibiydiler.

SEN DE Mİ BRÜTÜS?

Fransız televizyonlarında konuşan uzmanların çoğu Türkiyeyi ve iktidarı suçluyor. Ağzını açan, IŞİDe Suudi-Katar-Türkiye yardımından sözediyor. Bakalım göçmenler için at pazarlığı yapmayı tasarladığınız G-20 zirvesinde bu ağır töhmetin altından nasıl kalkacaksınız?

Başından beri destekledikleri İslamcı terör, dış politikadan ekonomiye AKPnin G-20 zirvesinden bütün beklentilerini bir gecede yerle bir etti.

İşe bakın ki, daha iki gün önce  Batıya Suriye ateşine odun taşıyan herkes çok yakında kendini aynı ateşin içinde bulunmaktan kurtaramayacaktır denmesinden az sonra Pariste 128e (200e yaklaşması bekleniyor) suçsuz insan katledildi.

O sözler, dostça bir ikaz olarak söylenmiş olsa da, daha mürekkebi kurumadan IŞİD katliamı nedeniyle bütün Batı tarafından zamanlaması manidar bir tehdit olarak algılanması kaçınılmazdır.

G-20 gündemine Gelin eğit-donat yapalım, terörden arındırılmış bölgeyi ilan edelim ve bu işi çözelim formülünü sokuşturmak isteyenlerin karşısına, şimdi büyük olasılıkla IŞİDe MİT tırları ile silah ve cephane gitmesini, sınırların IŞİD militanları tarafından yol geçen hanı gibi kullanılması çıkarılacaktır.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Antalyaya gelmeyeceğini açıkladı. AB temsilcilerinin geleceği de kuşkulu.

Stadyumdaki canlı bombadan Suriye pasaportu çıktığı belirtiliyor. Fransız polisi eninde sonunda katliamcıların yol haritasını saptayacaktır, dilerim ki Türkiyeden gitmiş olmasınlar.

Siz daha Diyarbakır, Suruç, Ankara katliamları için kılınızı kıpırdatmazken, Paris Başsavcısı Fransız kamuoyunu rahatlatacak açıklamalar yaptı: katliamcıların ayak izlerini titizlikle inceliyorlar.

İslamcı terörün bütün Avrupada ırkçılığı ve İslamofobiyi yükseltmesi de yanınıza kâr kalacak!

Eğitim