YAZARLAR

Tüm Yazıları Doğan Yurdakul

Melekler kadın mı mıdır, erkek mi?

09.04.2016 15:20

Ülke cayır cayır yanıyor. İlan edilmemiş iç savaşta, her gün sivil-asker-polis birçok can toprağa düşüyor. Bombalı saldırılarda katledilen yaşlı, genç, çocuk, kadın, erkek sayısı artık istatiksel sayılara dönüşmüş.

Bu durumun sorumlusu olan iktidardakiler, haram servetlerini ve saraylarını yitirmemek uğruna dikkatleri kan gölünden uzaklaştırabilmenin çırpınışları içinde.

Çok sık anımsatılan bir örnektir: İstanbul düşerken Bizans sarayındakiler meleklerin cinsiyetini tartışıyorlarmış. Manzaramız aynen buna benziyor.

Buyurun size son bir haftalık gündemimiz: kim kimin önüne yattı, kim kimin altından kalktı!

Toplumsal bir tümörümüz olan çocuk istismarı, siyasiler ve yanlı yansız medya tarafından ne yazık ki gündelik hayatın magazini durumuna düşürülmüştür.

Oscar ödülünü kazanan Spotlight filmi, Katolik kilisesindeki çocuk istismarı ile ilgiliydi. O konuyla ilgili yazımda, Türkiyede bırakın böyle bir film yapılmasını, böyle bir suçun aydınlatılabilmesinin bile zor olduğunu yazmıştım (Oscar Ödülünü gazetecilik kazanır mı?). Meğer böylesine vahim bir konunun bile iktidar tarafından nasıl sulandırılabileceğini tahmin edememişim!

Devrimin ön koşullarından biri egemen sınıfların yönetemez duruma düşmesidir. Merdan Yanardağın da sık sık değindiği gibi, günümüz Türkiyesinde bu koşulun olgunlaşmaya başladığı gözle görünen bir gerçektir. Ancak ikinci koşul olan, devrimci bir muhalefetin yeni bir seçenek olarak sivrilmesi, henüz Kaf Dağının ardında gibidir.  İktidar ülkeyi düşe kalka, Kayseri pazarlıklarıyla yönetebiliyorsa, nedeni budur.

Devrimci muhalefetin sesi olması gereken CHP ise, devrim koşullarının olgunlaştığı bir zamanda, iktidarın zırvalıklarına malzeme taşıyor. 7 Hazirandan sonra istikşafi görüşmelerle, 1 Kasımdan sonra günlerce Atatürk posteri tartışmalarıyla, önüne yatma saçmalıklarıyla, şu kritik günleri heba ediyor.

Bir yüzyıl geriye dönüp, 1920lerin, 1960ların devrimci birikim ve deneyimini anımsamak ve anımsatmak zorundayız.

Eğitim