darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Haluk Şahin

Neden Yunan adaları?

11.07.2016 09:16

Bundan 15-20 yıl önce bir yazımda iddia etmiştim: Çok uzak olmayan bir gelecekte, özellikle Anadoluya yakın olan Yunan  adalarında Türkler çoğunluk olacaktır!

Kimileri yanlış anlamışlardı söylediklerimi. Oysa tarihten, coğrafyadan, demografiden ve ekonomiden alınan derslere dayanıyordu yazdıklarım.Böyle giderse böyle olur çünkü geçmişte böyle olmuş türünden bir tahmindi.

O tarihlerde hala Türkiyenin bir gün Avrupa Birliğine tam üye olacağına inanılıyordu. Türkiye ile Yunanistan aynı üst kimlik (Avrupalı) altında birleşince seyahat ve mülk edinme kısıntıları kalkacaktı. Bu durumda nüfusu hızla artan, maddi gücü yükselen ve gittikçe Akdenizlileşen Türklerin şu ya da bu şekilde Yunan adalarına sıçramamaları düşünülemezdi. Ama garson olarak, ama iş adamı olarak, ama turist olarak...

Evdeki hesap çarşıya tam olarak uymadı. Türkiyenin AB üyesi olması düşü suya düştü. Yunanistan derin bir ekonomik krize saplandı ve ABden atılması ya da ayrılması bile konuşulur oldu. Türkiyenin kimlik sorunları depreşti. Terör belası hortladı.

Gene de, 2016 yazında ne görüyoruz? Anadoluya yakın Yunan adaları Türklerin hücumu altında. Pilajlarda, marinalarda, lokantalarda Türkler çoğunlukta.

Bodrumu, Alaçatıyı, Çeşmeyi hatta Bozcaadayı bitiren beyaz  Türkler bu yıl tercihlerini net ve açık olarak Yunan adalarından yana kullanıyorlar.  (Bkz.  Melis Alphan ve Aslı Aydıntaşbaşın geçen hafta çıkan yazıları)

Haklı mı çıktım?  Ne oluyor?

                                                                      ***

Evet, kısmen haklı çıktım. Anadoluya yakın Yunan adalarının Türkleşme süreci hız kazanmış bulunuyor.

Çünkü bu adalar  belirli bir kesimin turizm beklentilerine daha iyi cevap veriyorlar. Bazı açılardan üstün oldukları anlaşılmış bulunuyor.

Bunları ucuzluk, korunmuşluk, temizlik ve profesyonellik olarak özetleyebiliriz.

Ve tabii özgünlük!

Ben bunları nice yıllar önce yazmış ve bizim adada bazılarının tepkisini çekmiştim. Örneğin adadan görünen Limnide ve Midillide lokanta fiyatları daha düşüktü, porsiyonlar daha büyüktü, çevre daha iyi korunmuştu ve  daha sessizdi...

Deniz ve güneşe gelince... Aynı denizi ve güneşi paylaşıyorduk.

O yüzden yıllardır hep aynı şeyi savundum, başkalarına da öğütledim:  

Eğer kitle turizminin saldırısıyla sıradanlaşmak ve iyi turisti kaybetmek istemiyorsanız, kendinize özgü bir şeyler bulun ve onlara odaklanın. Özgün olun! Yoksa deniz, kum ve yiyecek başkalarında da var.

                                                     ***

Bozcaada için çok söyledim. Ya turizm gözdesi diğer Ege kasabaları? Onlar ne yaparak farklı olmayı düşünüyorlar acaba?  Kendilerini hangi farklarıyla tanımlıyorlar?

Yunan adalarında böyle bir farklılaşma geçerlidir. Mikonos ve Santorini, Kos ve Sisamdan farklıdır, onlar da Limni ve Midilliden; Paros sanat-kültür adasıdır, İkarya ise uzun yaşam... Vb. vb.

Ey Marmarisliler! Güzelim Marmarisin bir kasaba olarak niçin özgün olduğu ile ilgili bir şey söyleyebilir misiniz? Marmariste nasıl bir kültür hayatı var örneğin? Oraya giden başka yerlerde bulamadığı neyi orada buluyor?

Ya koskoca İzmirin sanatsal ve kültürel etkinlikler açısından bir çorak bölge olmasını nasıl açıklayacaksınız ey İzmirliler? Örneğin, zengin İzmirin en az kitap okuyan iller arasında sayılmasını? Kuşadası bugün niçin özgün sizce?

1970lerde Bodrumun kültür yaşamı daha canlıydı. Şimdi de bir kaç üstün gayretli insan sayesinde bir şeyler oluyor, olabiliyor. Orada yoğunlaşmış olan parayı düşününce insan çok daha fazlasının olması gerektiğini düşünüyor. Orası da İzmirleşmek tehlikesiyle karşı karşıya!

Rakı-balık, güneş- kum, son moda bikini ve pahalı tekneler filan tamam da, bunun arkasında yerel bilinç ve övünç, sergiler, konserler, kitapçı dükkanları, sanat kursları, yerel  eserler  --özgün bir yaşam-- olmayınca insanların orayı tercih etmesi için bir neden kalmıyor. 

Rakı-balık, güneş- kum, son moda bikini ve tekne  başka yerlerde de var çünkü. Daha ucuz, daha temiz, daha güvenli olarak var!

Öyleyse?

Yunan adalarına gösterilen rağbete kızıp hamasete sığınmak ve bir kaç gelgeç düzeltmeyle yetinmek yerine ciddi ciddi düşününerek şu soruya cevap aranmalı:

Bana niçin gelsinler?  Ben niçin farklıyım?  Ben niçin özgünüm? 

Yoksa Yunan adalarıyla bu rekabet kaybedilir, üzgünüm!

Eğitim