unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Haluk Şahin

Öncelikli olan hukuktur, ilkelerdir

28.10.2015 12:32

Koza-İpek grubuna ait medya organlarına ve genel olarak cemaate yakın medyaya yönelik siyasi ve polisiye baskılar bazı kafalarda karışıklık yarattı.

Basın özgürlüğünden yana olduğunu bildiğimiz kimi çevreler ve insanlar bulanık bir görüntü verdiler..

"Eskiden onlar yapıyorlardı, şimdi onlara yapılıyor," türünden açıklamalar dile getirildi: "Oh olsun!" diyenler bile çıktı.

Bu mantık, demokratik düzeninin temel felsefesine ters düşer!

"Hukukun üstünlüğü" terimi ile tanımlanan bu düzende, hukuk uygulanırken insanlar arasında ayrım yapılmaz, herkes eşittir. Bir yurttaşın temel  hak ve özgürlükleri çiğnendiğinde o kişinin geçmişi, dini inancı, milliyeti, cinsiyeti, ırkı, siyasi ideolojisi fark yaratmaz.

Otoyolda sürat sınırını geçenin sabıkalı bir katil ya da kıdemli bir ceza yargıcı olması verilecek cezayı değiştirmez.

Hukuksuzluk kime karşı yapılırsa yapılsın hukuksuzluktur. Yaptırımları aynıdır.

Bundan bir yıl kadar önce katıldığım bir dernek toplantısında Cemaat- İktidar savaşında olabilecekler öngörülmüş, şu sonuca varılmıştı:

"Önemli olan ilkelerdir. Eğer basın özgürlüğü çiğneniyor, hukuk ayaklar altına alınıyorsa, kurbanı kim olursa olsun ona karşı çıkılır, gerekenler yapılır."

***

Bu açıdan, hukukun üstünlüğüne ve basın özgürlüğüne inanan herkesin Bugün TV ve Kanal Türke yapılanlara karşı takınabileceği tek tavır olabilir: İtiraz!

Ve tabii, işleri ellerinden alınan medya çalışanlarıyla dayanışma.  

***

 "Durdurulmazsa yol olur" diye bir deyiş vardır.  Bu, hayatın çeşitli alanları kadar medya için de doğrudur. 

Bugün TV ve Kanaltürke uygulanan yöntemin başarılı olması halinde "yol olması" ve diğer muhalif medya organlarına da yönelmesi tehlikesi artık paranoya değil, gerçektir.  

Hukukun her türlü siyasal manipülasyona açık olduğu şu ortamda bir medya patronunu "terörist" ilan edip malvarlığına el koymak sanıldığından daha kolaydır.  

Bu yüzden duraksamaya hiç gerek yok: Kişileri bir yana bırakıp, hukuku ve ilkeleri savunmanın tam zamanıdır!

Eğitim