darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Alev Doğan

Örgütlü cahillik ya da başkası adına utanmak

18.10.2016 13:20

Bakmayın bugün birbirleri ile kavga ettiklerine. Daha düne kadar yiyende ortak iki suç ortağının, Türkiyeyi ne hale getirdiğine dair son derece somut bir video düştü önümüze. Bir reklamcının cenazesinde göklere bizi okumuş insanların şerrinden koru diye yakaran imamın temsilinde, nasıl bir örgütlü cahillik ile karşı karşıya kaldığımızı bize bir kez daha hatırlatan, başkası adına utandığımız bir video.

Konu malumunuz; bir magazin spikerinin, Sabahattin Alinin eseri Kürk Mantolu Madonnaya ilişkin yorumu ve sonrasında gelen haklı tepkilere verdiği özrü kabahatinden beter yanıtı.

Demiş ki nam-ı diğer Bonbon Funda hanımefendi; Benim cahilliğim bir işe yaradı; bir ülkenin merhamet ortalamasını ortaya çıktı. Edebiyatseverlerin daha naif daha affedici olması gerekirken beni linç ettiler

Meseleye merhamet ekseninden yaklaşacaksak eğer Funda Hanımın ve temsil ettiği kültürün bu konuda sınıfta kalacağı gerçeği ile başlayalım söze. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğu, alanen yalan söylediği için düştü bu duruma, bunu da bir kenara not etsin.

Evet Funda hanım, edebiyatseverlerin, okumuş insanların ama bir farkla –emekçi halka karşı sorumlu olduğunu bilen- okumuş insanların hayat ile, dünya ile kurmuş olduğu bağ naiftir.

Emekçi halka karşı sorumlu olduğunu bilen okumuş insanların hayat ile kurduğu bağ yalındır.

Emekçi halka karşı sorumlu olduğunu bilen okumuş insanların hayat ile kurduğu bağ gerçektir.

Bu yüzden dürüst olmayı, bilmiyorum demeyi, bilgi sahibi olmadığı bir konuda fikir sahibi olmamayı bilirler. Sizin beni linç ediyorlar diye veryansın ettiğiniz, hedef gösterdiğiniz insanlar, yıllarca bu ülkede linçin asıl kurbanları olmuşlardır. Dilerseniz, hakkında yalan söylediğiniz kitabın yazarı Sabahattin Alinin yaşamöyküsünü, nasıl öldürüldüğünü araştırabilirsiniz. 

Ez cümle, okumuş insanların şerrinden değil, gözümüzün içine baka baka yalan söylemekten korkun. Sizin ve temsil ettiğiniz bu kültürün, haddini bu kadar aşıyor olmasına şaşın, şaşacaksanız. Sonrasında naiflikten ve merhametten bahsedebilir, isterseniz mağdur edebiyatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

İnsanlığın tarihsel ilerleyişi bu örgütlü cahilliği yenebilecek kudrete ve güce sahiptir.

Emekçi halka karşı sorumluluğunun bilincinde olan okumuş insanların kararlılığı her zorluğu aşacaktır.

Eğitim