darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Doğan Yurdakul

Oscar Ödülünü gazetecilik kazanır mı?

28.02.2016 11:43

İlk Türkçe özel gazete, Şinasinin 1862de çıkardığı Tasviri Efkardı. Bizde gazetecilik o zamandan beri bir bedel ödeme mesleğidir.

Ondan bir buçuk asır sonra gazeteciliğin bedelini ödeyen Can Dündar ve Erdem Gül, Anayasa Mahkemesi (AYM) kararıyla özgürlüklerine kavuştular. İkisine de geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Hapisteki diğer gazetecilerin de bir an önce özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum.

Şimdi işini doğru yaptığı için bedel ödeme sırası AYMnin bazı üyelerine gelebilir, kin ve nefret iktidarının okları onlara çevrilebilir. İlk belirtiler Saray sözcüsünün açıklamalarının satır aralarında var, gazeteciliği casusluk faaliyeti olarak gördüklerini gizlemiyorlar. Saray yalakası gazeteler ise karara hemen yüksek yargı darbesi damgasını vurdular. AYMnin Abdullah Gül tarafından seçilen üyelerine paralelci demeye başladılar…

***

Bu gece dağıtılacak olan Oscar ödüllerinin adayları arasında bir de gazetecilik filmi var: Spotlight. Altı dalda (en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi senaryo, en iyi kurgu) aday olan film 2001 yılında geçmiş olan gerçek bir olaydan kurgulanmış.

The Boston Globe adlı gazetenin içindeki bir araştırma grubu olan Spotlight adlı ekibin karanlıkta kalmış bir olaya ışık tutmasını anlatıyor. Ekibin gazetecileri, bölgedeki kiliselerde uzun süredir devam eden çocuklara cinsel taciz iddialarıyla ilgili bir araştırmaya girişiyorlar. İşleri çok zor, çünkü Katolik Kilisesinin üst düzey yöneticileri ve Kiliseye yardım eden zengin işadamları olayları bildikleri halde örtbas etmektedirler. 

Küçük bir ipucundan yola çıkan ekip, ölüm tehdidine kadar varan ağır baskılara karşın, kolektif bir çalışmayla, bilgilere, belgelere, mağdurlara, mağdur yakınlarına, suça ortak olmuş emekli rahiplere, tanıklara ulaşırlar. Olayları ve bu olayları kamuoyundan gizleyen ağı ortaya çıkarırlar. Başarılarının zaferle mi, yoksa biz de olduğu gibi bedel ödemeyle mi sonuçlanacağını filmin sonunda göreceksiniz.

Gazetelerimizde filmi öven, gazeteciliğe örnek gösterilmesi gerektiğini belirten yazılar çıktı. Ama hiçbiri, ülkemizde böyle bir araştırma yapılıp yapılamayacağı, sinemaya aktarılıp aktarılamayacağı hakkında bir şey söylemedi.

Çocuklara cinsel tacizin, kadına şiddetin, çocuk yaşta evlendirmelerin üçüncü sayfa haberleri olduğu ülkemizde, böylesine organize bir suçun aydınlatılmasının mümkün olup olmadığını yazmadı. Eleştirmenlerimizin bile konuya ne kadar duyarlı olduğu beğenme oranlarından belli: Amerikada eleştirmenlerin filmi beğenme oranı on üzerinden 8.8, bizde 7.1!

Akademi jürisinin kararlarını nasıl verdiğini, bu kararlarda Kilisenin ne kadar etkili olduğunu bilmiyoruz. Birçok kişi ödülün The Revenant filmine ve başoyuncusu Leonardo di Caprioya, gideceğini söylüyor.

Kazanmayacak olsa bile, Spotlight filminin Oscara aday olması, çok ağır yaralar almış olan ülkemizin gazeteciliğine ilaç gibi gelecektir.  

Eğitim