darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Cüneyt Ayral

Seçimler yapılacak

20.04.2018 22:41

24 Haziran günü Türkiyede erken seçimlerin yapılacağı önce Cumhurbaşkanı tarafından duyuruldu, ardından TBMM gündemine alındı ve kabul edildi.

Bu durum Türkiyede demokrasinin ne durumda olduğunun belgesi olarak tarihe not edildi.

Fransanın genç Cumhurbaşkanı E. Macron bundan kısa bir süre önce ikinci turda, karşısında faşist partinin lideri olduğu için yüksek bir oy oranı ile seçildi.

Seçimlerin birinci turunda Sosyalist Parti de, Komünistler de doğru dürüst aday gösterememişlerdi. Merkez sağın adayı ise yolsuzluklara karıştığı için seçilememişti. Macronun önü böylece açıldı ve iktidar oldu.

Macron ilk olarak Cumhurbaşkanlığı Sarayına gelebilecek gazetecilerin kendisi tarafından belirleneceğini açıkladı. Ardından ABD yanlışı Fransa Cumhurbaşkanı sosyal hayatta ve çalışma hayatında toplumun kabul etmeyeceği reformlara kalkıştı. Halkın sesi yükselince de Suriyede ABD ve İngiltere ile ortak olup savaşmaya başladı…

Bütün bu gelişmelerin sonucu olarak SNCF yani Demir yolları uzun süreli bir grev programını açıkladı, üniversite öğrencilerinin okula seçimleri konusunda Macronun kabul edilemez kararı da okullanda boykotların başlamasına neden oldu. Öğrenciler bir yandan kendi haklarını savunmak için. Boykotlara ve işgallere başladılar, bir yandan da SNCF grevine destek vermeye…

RATP yani Paris ve çevresinin en önemli kurumlarından olan raylı ulaşım ve otobüs işletmesi de SNCF grevine destek vereceğini açıklayıp bir grev programı bildirdi…

Fransada grev dalgası hızla yayılıyor, yani DEMOKRASİ TÜM KURUMLARI İLE İŞLEMEYE BAŞLADI… Halk sokaklarda, grevlerden rahatsız olanların yüzdesi çok az ve hemen hemen herkes grevleri desteklerken, Macronun bir dönem daha seçilmesinin hayal olduğu da konuşulmaya, siyasi gözlemciler tarafından televizyonlarda anlatılmaya başlandı.

Demem o ki, korkunun ecele faydası yoktur, sinerek, moralleri bozarak, demokrasiyi yok sayarak ve salınan korkunun esiri olarak bir adım bile ileri gidilemez.

Türkiyenin önüne konulan 24 Haziran erken seçimi, iktidarın ben bu işi beceremedim demesinden başka birşey değildir.

Şimdi meydanlarda ama biz yol yaptık denilecektir, muhalefetin de karşılarına geçip, o yollardan kimler geçiyor, geçebiliyor diye sorması gerekiyor. Ayrıca o yılların gerçek maliyetleri ile o yollara ödenen paraların da halka anlatılması lazım.

Ayrıca iktidarın bugüne kadar yapmış olduğu çelişkili açıklamaların da kasetler halinde tüm Türkiyenin kahvehanelerine dağıtılmasında yarar var. Daha dün erken seçim yapanların geri kalmış ülkeler olduğunu söyleyenlerin bugün nasıl olup da erken seçime karar vermiş olduklarının belgelenmesi lazım.

Bunu ana muhalafet partisi CHP yapmaz ise, yapamaz ise o zaman iş sokaktaki bizlere düşüyor. Sosyal medya köşelerinde ah vah etmekten, onun bunun moralini bozmaktansa işe yarayacak işlerde kalkışmak daha çok DEMOKRASİYE inanmışlık demektir, demokratlıktan vazgeçmemek demektir.

24 Haziran Türkiye insanı için bir yol ayrımıdır… Bunun farkına varamaz iseniz, bu yolu bugüne kadar gelenler yola devam ederler, o zaman ağlaşacak sosyal medyanız bile kalmaz…

 

 

 

Eğitim