YAZARLAR

Tüm Yazıları Tayfun Talipoğlu

Sen kolay ölmezsin Çetin Abi

23.10.2015 17:05

Bir sürü sözü var aklımda ama birini çok kullanırım: "Birinin yazar ya da şair olduğunu söyleyebilmek için beklemek gerekir. 50 yıl sonra hâlâ okunuyorsa o zaman şair ya da yazar diyebiliriz."

Bunu bana ilk söylediği zaman birinci kitabım "Benim Yolum" yeni çıkmıştı piyasaya.

Suçlu gibi hissettim kendimi.

Yaşamımı, öykülerle anlatan bir anı kitabı niteliğindeydi. Yani günü tespit ediyordu ve bazı davranış biçimlerinin geleceğimizi nasıl belirlediğini…

Yanımda olmasına rağmen çıkarıp veremedim kitabı. Arkasından acımasız eleştiriler geleceğini biliyordum. Açıkçası korktum.

Bizim kuşak için Çetin Altanla konuşmak inanılmaz bir lütuftu.

Daha babamın okuma alışkanlığı yaratsın diye onun yazılarını yüksek sesle bize okuduğu dönemlerde başlamıştı hayranlığım.

Gelişmenin ve ilerlemenin, çağdaş olabilmenin koşulunun bilim ve sanata verilen önemle ilgili olduğunu mizahî bir üslupla anlatan devin ne demek istediğini daha çok Bamteline başladıktan sonra anladım.

Kadınlı-erkekli kahvehanelerden, tenis oynayan köy çocuklarından söz ettiğinde önce fantezi gibi gelmişti ama çağdaşlığın, yoldan köprüden ve kocaman gökdelenlerden geçmediğini yaşayarak öğrendiğimde Çetin Altan hayranlığım bir kat daha artmıştı.

Çetin Altan, 20.yüzyılın yetiştirdiği en önemli düşünce insanlarımızdan biri olduğunu 25.yıl önce yazdığı yazıları, tekrar yayımlandığında güncelliğini koruması ile kanıtlardı sanki.

Canlı bombalar üzerine yazdığı bir yazıda, ki 16 -17 yaşında kendisini ve etrafındaki insanları katleden çocuk için- yaptığı "Bu çocuk, bir kez olsun bir kadınla sevişmiş olsa bu eylemi yapmazdı." tespiti her patlamada aklımı kurcalar.

Kısaca dostlar, büyük usta Çetin Altanın anısı önünde saygıyla eğiliyorum.

 

Eğitim