YAZARLAR

Tüm Yazıları Necdet Saraç

Şimdi iktidar hayali kurmanın tam zamanı!

14.05.2018 14:41

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun önce 15 milletvekili hamlesi, arkasından da HDPden dolayı eksik hayatı geçmiş olsa da sıfır baraj hamlesi ezberleri bozdu.

Akşener ve Karamollaoğlunun hatta Perinçekin 100 bin imza barajını aşması, belki de son 30 yılın en önemli siyasi figürü olan Demirtaşın cezaevinde de olsa adaylaşması, CHPde de Muharrem İncenin Cumhurbaşkanlığı adaylığı hamlesi ile bütünleşince psikolojik üstünlük bir önemli ölçüde muhalefete geçti. Muhalefet savunma psikolojsinden kurtulunca, KONDA Başkanı Bekir Ağardırın da belirttiği gibi Erdoğan ilk kez savunma psikolojisi ile hareket etmeye başladı…

İktidar blokunun telaşının her gün biraz daha arttığı, siyasi hayalleri tükendiği için yol, havalanı gibi inşaat övünmesi dışında övünecek bir şey bulamadığı, bu yüzden imar affına ve varlık barışına sığınmaya çalıştığı ve16 yıl ülkeyi yönettikten sonra yayınladıkları manifestoda, üstelik hiç bir utanma-sıkılma belirtisi bile göstermeden daha fazla demokrasi vaadettiği bir ortamda yapılması gereken en önemli iş, başta kendimize, sonra da çevremize başka bir Türkiye mümkün diyerek umut ve cesaret yüklemek olmalıdır!
Bu önemli, çünkü Türkiye insanının yaptığı en iyi işlerden biri  (!) koşullar ne olursa olsun her fırsatta bir işin nasıl olmayacağını ballandırarak karşılıklı olarak birbirine anlatmaktır. Bu yaklaşıma solda ve özellikle de CHPde her an tanıklık etmek mümkün!

Birbirimize olmazı anlatarak karşılıklı moral bozacağımıza, yakaladığımız psikolojik üstünlüğü öne çıkartarak, yapmamız gerekenleri yapmalıyız. Bakış açısını hızla değiştirip, ısrarla, bıkmandan usanmadan olmazı değil oluru konuşmalıyız! En yakınımızdakini dövme yerine, asıl rakibi dövmeliyiz! 

Bunu başaracak, birikim ve liyakat başta solda olmak üzere, demokrasi güçlerinde yeterince var. Bunu başarmak ve 24 Haziran akşamı başka bir Türkiye için değişimin kapsını aralamak demokrasi güçlerinin elinde! Sosyal medya geleneksel medyayı yendiği bir ortamda bu mümkün!

Bu nedenle son 40 gün, bütün olumsuzluklara rağmen, yani devletin, belediyelerin, medyanın tümüyle iktidar yanında konumlanmış olmasına, OHAL koşullarının da tümüyle muhalefet aleyhinde olmasını unutarak 24 Hazirana kadar ama bunlar kaybederse de gitmezler, ama bunlar hile yaparlar gibi amalı cümlelerle başlayan ve iktidar alternatifi güçlere hiçbir faydası olmayan, haklılık payı olsa da sonuçta tereddütleri arttırmayı ve demoralize olmayı beraberinde getiren değerlendirmeleri kesinlikle gündemimizden de konuşma retoriğinden de çıkartmalıyız!
 

PSİKOLOJİK ÜSTÜNLÜK EL DEĞİŞTİRİYOR!
AKPnin ve özel olarak Erdoğanın 16 yıldır yakaladığı ideolojik-politik hegomanya, değişen bölge ve dünya dengelerinin de etkisiyle, siyasal İslam hayalinin çöküşüne paralel olarak hızla ortadan kalkıyor, psikolojik üstünlük el değiştiriyor. Erdoğanın söylemlerine karşı önce sosyal medyada, sonra sokakta hızla yükselen Tamam ve Sıkıldık reflekslerine Erdoğanın ve Yıldırımın çaresiz tepkileri de, CHPye çöplük diye edilen küfürler de, Muharrem İnceyi gariban diye nitelendirme de bunu gösteriyor… 

Bütün siyasi hamlelerini kutuplaştırma üzerine kuran AKPnin, üzerine cila atılan bu bildik hamleleri artık kendi tabanını bile eskisi gibi heyecanlandırmıyor…

Mevcut Cumhurbaşkanı adaylarının tamamının Erdoğan ile laf yarıştıracak, aşık atacak güçte olmaları bu alanda Erdoğanın tek adamlığı sona erdirdiği için, iktidar blokunun mutsuzluğu artıyor…
Kitlelerdeki Erdoğan yılgınlığı ve yorgunluğu muhalefet güçlerinin doğru hamleleriyle buluşunca, süreç iktidarın aleyhine, muhalefetin lehine gelişiyor! 

İktidar kendi tükenişinden, söylemleriyle muhalefetin çıkışını yaratıyor! 

Kara göründü, 24 Haziranda kaybedecekler ve gidecekler!

Gidişi hızlandırmada asıl rol ise CHPye düşüyor.

Türkiyenin değişiminde asıl belirleyici olan ana güç CHPnin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İncenin meydanlarda yaydığı hava CHP üyelerinde motivasyonu hızla yükseltti, CHP belki de uzunca bir süredir ilk kez ayrısız-gayrısız bütün gövdesiyle hareket etmeye başladı. CHP tabanında da, muhalefet güçlerinin tamamının da bu sefer olacak  fikri gelişiyor…

Bu hareketlenme 1 milyon 200 bin CHP üyesi ve 12 milyon seçmenle buluşursa, bu bir bütün olarak Türkiyenin harekete geçmesi anlamına gelir!

Ciddi hatalar yapılmadığı sürece, OHAL koşullarındaki kamuoyu yoklamaları bile meclis çoğunluğunun 301in muhalefet partilerine geçeceğini, Erdoğanın da ilk turda seçilemeyeceğini işaret ediyor. En iktidar yanlısı araştırma şirketleri bile açık aradan bahsedemiyor.
Böyle bir ortamda tam da şimdi iktidar hayali kurma zamanıdır. Çünkü hayalin gerçeğe dönüşmesi için şartlar hızla olgunlaşıyor. 

CHP SEÇİM BİLDİRGESİNİ HEMEN YAYINLANMALI!
Siyasette kitlelere yarın hayali kurduran başarılı oluyor. Bu ülkede 1950de Menderesin, 1970lerde Ecevitin, 1980lerde Özalın, 2000lerde Erdoğanın başarısının nedeni budur. Kitlelere evet bunlar yapar diyerek yarına dair hayal kurdurmaktır! Bu nedenle CHP, yükselen dalganın üzerine zaman kaybetmeden Seçim Bildirgesini derhal yayınlamalıdır!

Tamam söyleminin referandum dönemindeki Hayır kadar etki yarattığı, psikolojik üstünlüğün el değiştirdiği, başarabiliriz duygusunun yükseldiği bir dönemde CHP Artık Tamam başlığıyla kamucu ve halkçı bir seçim bildirgesiyle kitlelerin karşısına çıkmalıdır!
Seçim bildirgesi, özelleştirme karşısında kamuculuğu, küçük üretici ve tüketici lehine kooperatifçiliğin, laik, bilimsel ve parasız eğitimi, parasız sağlığı, inanç özgürlüğünü, eşit yurttaşlığı, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi politikasını, savaşı değil barışı, kutuplaştırmayı değil diyalogu öne çıkaran bir bildirge olmalı!
İşte o zaman Edirnede yükselen Tamam Be Ya bütün Türkiyeye hızla yayılır!
 

Eğitim