darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Alev Doğan

Suç olan gericiliktir, laikliği savunmak değil!

04.01.2017 13:37

İnsanın ağrına giden bir tablo bu, kolay kolay hazmedemediği bir tablo. Artık bir karar vermenin opsiyon değil bir zaruret olduğunu hatırlatan bir tablo… 

Bu ülkede pırıl pırıl gençler laikliği savunduğu için tutuklanıyorsa, yandaş kalemler sosyal medyadan, gazete köşelerinden, televizyon kanallarından insanları tehdit ediyorsa, siyasal islam artık takiye yapmaya ihtiyaç duymadan laiklik suçtur diyebiliyorsa, ölmek için yanlış zamanda yanlış yerde olmak yetiyorsa, çocuk istismarı almış başını gidiyorsa, kadınlar sokak ortasında tacize, tecavüze uğruyorsa, bir insanın ömrünü neye vermesi gerektiği sorusu da cevabını bulmuş olur. Aksi halde tükenip gider ömür dediğin…

Kapkara haykıran puntolarla yazalım bir kez daha; 

Bu ülkede laikliği savunan gençler tutuklandı.

Bu ülkede laikliği savunan gençler tutuklandı.

Bu ülkede laikliği savunan gençler tutuklandı.

Şimdi soralım; 

Özgürlükçü laiklik diye laikliği sulandıranlar, türbanın neyi örttüğü sorusunu sorma cesaretini gösteren komünistler gericilerin saldırısına uğrarken kafasını çevirenler, türban özgürlüktür diye gericilerle kol kola girenler, sizin hiç payınız yok mu bu karanlık tabloda? İçiniz rahat mı? 

Cihatçı çeteler önderliğinde Suriyede bir halk devrimi gerçekleşeceği yalanını pompalayan, Suriye halkının emperyalizme ve onun taşeronu gericilere karşı verdiği mücadelenin meşru olduğunu deklere eden insanlara, diktatörlük yanlısı diye saldıran yetmez ama evetçiler sizlerde hiç utanma yok mu?

Canlı yayında çocuk istismarını meşrulaştıran konuğuna ağzının payını veremeyen gazeteciler, moderatörler sizde hiç onur yok mu?

Bu ülkede laikliği savunan gençler neden tutuklandı biliyor musunuz; Uğur Mumcu, Turan Dursun, Bahriye Üçok neden öldürüldüyse, Sivasta aydınlarımız ortaçağ karanlığını aratmayan bir barbarlıkla neden yakıldıysa o yüzden.

Bu ülkede laikliği savunmak neden suç oldu biliyor musunuz; toplumsal alanın adım adım gericileştirilmesine neden müsaade edildiyse  o yüzden.

Bizim laikliğe neden ihtiyacımız var biliyor musunuz; gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan bir ülkeye neden ihtiyacımız varsa o yüzden.

Bir karar vermenin neden opsiyon değil bir zaruret olduğunu biliyor musunuz; bu karanlık tablo neden ağrımıza gidiyorsa o yüzden. 

Bir karar acil bir karar; 

Boyun mu eğeceğiz yoksa mücadele mi edeceğiz…
Ölecek miyiz yoksa yaşayacak mıyız…
İnsanlığımızdan mı çıkacağız yoksa insan olmakta ısrar mı edeceğiz…

Bir karar acil bir karar!

 

Eğitim