darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Doğan Yurdakul

Takıyye bildirisinin şifreleri!

29.07.2016 15:56

Böyle puslu zamanlarda ortalığı karıştırmak için kullanılan en etkili silah dezenformasyondur; toplumu yanlış bilgilendirme, uyutma ve yönlendirme.

Yazılısıyla, görseliyle, sosyaliyle medyamız tam 15 gündür, hiçbiri birbirini tutmayan haberlerle o gece neler oldu? masalını anlatıyor, sahte kahramanlar yaratıyor. Darbe girişimini geç vakit eşinden dostundan duyup uyanan bazı iktidar yetkilileri hareketin bastırılmasını ikinci kurtuluş zaferi diye niteliyorlar. Umarım, fırsat bu fırsat,  30 Ağustosu iptal edip, 15 Temmuzu Zafer Bayramı ilan etmezler.

İki hafta sonra nihayet toz duman hafiften dağılır gibi oldu ve bazı gerçekler su yüzüne çıkmaya başladı. Gerçi anlı şanlı birçok köşe yazarı o gece neler oldu konusunda hâlâ kara delikler olduğunu söylüyor ama yine de bazı verilerden bazı sonuçlar çıkabiliyor.

CEMAAT BİLDİRİSİNDE KEMALİZM

O günden bugüne, darbe bildirisinin ayrıntıları üzerinde pek fazla duran olmadığı için kara deliklere buradan başlamak istedim. 15 Temmuz gecesi TRTden okunan darbe bildirisinde ilk göze çarpan şey, molla takkesinin üzerine Atatürk şapkasının geçirilmiş olmasıydı.  Zaten darbecilerin kendilerine verdikleri ad bile Atatürkten aşırılmıştı: Yurtta Sulh Konseyi!

Bildiride, önce Atatürkün gençliğe hitabesinden esintiler var: gaflet, delalet ve hatta hıyanet içerisinde olan... ve ...bu ahval ve şerait altında...

Daha sonra Milletvekili yemininden alıntılar geliyor: vatanın bölünmez bütünlüğünü milletin  ve devletin bekasını devam ettirmek...  laik demokratik sosyal hukuk devleti ilkesi...

Bildiriye ayrıca, AKP iktidarının iç ve dış politikadaki uygulamalarına tepki gösteren kesimlerin içlerini ferahlatacak anımsatmalar serpiştiriliyor: kuvvetler ayrılığına dayalı laik ve demokratik hukuk düzeni fiilen ortadan kaldırılmıştır...Devletimiz uluslararası ortamda hakkettiği itibarını yitirmiş ve evrensel insan haklarının gözardı edildiği korkuya dayalı otokrasiyle yönetilen bir ülke haline getirilmiştir... ...Bürokrasi içerisindeki yolsuzluk ve hırsızlık ciddi boyutlara ulaşmış ülke sathında bununla mücadele edecek hukuk sistemi işlemez hale getirilmiştir...

Alevilere ve Kürtlere hoş görünmeyi de unutmamışlar ...temel evrensel insan haklarını mezhep ve etnise ayrımı gözetmeksizin tüm vatandaşlarımız için geçerli kılmak...

Bu arada terör konusu da AKPye yıkılıyor, Siyasi idarenin aldığı hatalı kararlarla mücadeleden geri durduğu terör tırmanarak... deniliyor. Böylece, barış sürecine karşı olan çevrelere de bir parmak bal çalınıyor.

(Unutmadan, bildiride Türkçeye İngilizceden girmiş dizayn etmek gibi sözcükler de var,  bunu anlamlandırmayı sizlere bırakıyorum.)

Bizler, cemaatin kısa vadeli amaçlarına ulaşmak için Atatürk maskesi takmaktan çekinmediğini iyi biliriz. Odatv davasında cemaatçi polisler,  sitenin bilgisayarlarına virüs yoluyla yükledikleri Ulusal Medya 2010 ve teRTEmiz (RTEnin büyük harf yazılması için yapılmış gülünç bir zorlama) başlıklı belgelerde de Atatürk şapkası giymişlerdi.  Cemaatin bu her kılığa girebilen kıvraklığı, bana Cevdet Kudret ve Ali Püsküllüoğlu ustaların Türkçeye kazandırdıkları halk deyişlerinden birini anımsatıyor:   

Kahpenin kırk donu varmış, birini kendi giyer, otuz dokuzunu başkalarına giydirirmiş!              

Peki, cemaatin darbecileri bu takıyyeyi neden yaptılar? İlk bakışta CHPli, kemalist, ulusalcı, MHPli muhalif kamuoyunu aldatma girişimi gibi görünüyor. Bunun başka bir nedenini de Erol Mütercimler anlattı; mealen isyancılar, eğer Atatürkçü ve Kemalist subayları da yanlarına alabilselerdi, bir felaketle karşılaşabilirdik dedi, isyanın önlenmesini Atatürkçü subayların sağduyusuna borçlu olduğumuzu öne sürdü (Ayşenur Aslan söyleşisi, Medya Mahallesi, 27 Temmuz 2016). Eğer bu önerme doğruysa, cemaatçilerin bildiri takıyyesini, orduda yanlarına alamadıkları diğer güçlere hitaben yazdıkları sonucuna da varabiliriz..

SİZ KİMİ KANDIRIYORSUNUZ?

Evet, dediğim gibi, o günden bugüne, bu bildirinin ayrıntıları üzerinde pek fazla duran olmamıştı. Ama bugünkü Hürriyette (29 Temmuz) birdenbire ilginç bir haberle karşılaşıyoruz: Başılk İlham Kaynağı, alt başlık Darbeci Yaverin İlham Kaynağı Kenan Evren.

Haber Emniyetten alınan bilgiye göre diye başlıyor. Muhabiri tenzih ederim ama, biz yıllanmış gazeteciler böyle bir girişi gördüğümüz anda haberin servis edilmiş olduğunu hemen anlarız.

Neymiş efendim? 15 Temmuz darbe girişimi gecesi TRTde silah zoruyla okutulan darbe bildirisi, Cumhurbaşkanlığı Başyaver odasında hazırlanmış... Aramalarda Başyaver Yazıcının bilgisayarı dahil 3 bilgisayarda darbe metni taslağına da ulaşılmış...

Neymiş efendim? Bilgisayar incelemelerinde 12 Eylül bildirisinin metni üzerinde yapılan çalışma taslağı, buradan yapılan alıntılar ve metnin bazı bölümlerinin ise altının çizildiği belirlenmiş...

Muhabir haberini verdikten sonra işi biter. Peki haberi okuyan editör bunu hiç okumadan mı yayına sokar? 15 Temmuz bildirisinin ana hatlarını yukarıda alıntıladım, tamamı internette var. 12 Eylül bildirisinin tamamı da internette var. Bu haberi alan editörün, iki bildiriyi karşılaştırmakhiç mi aklına gelmez?  Madem 12 Eylül bildirisinden alıntılar yapılmış, bunların neler olduğunu yazmak, en azından benzerlikleri belirtmek gerekmez mi?

Evet, 12 Eylül günü TRTden açıklanan MGKnun 1 Numaralı bildirisi de Atatürk şapkası giymişti.Darbeciler ondan sonraki bütün faşist uygulamalarında da Atatürk şapkasının altına saklanmışlardı. Ama 12 Eylül bildirisinin daha en başında irticai ve diğer sapık ideolojik fikirler hedef alınıyordu. (Erbakanın Konya mitingi, anarşi ve Kürtçülük hareketleri). 15 Temmuz bildirisinde irtica ile ilgili tek bir kelime, bir ima görebiliyor musunuz? Ya da diğer sapık ideolojilerle ilgili?

Basının görevi, 15 Temmuzu, 12 Eylüle benzetmek için kendisine sızdırılan dezenformasyonu olduğu gibi yayınlamak değil, bunun arkasında ne olabileceğini araştırmaktır. Sözü bütün zamanlar için geçerli olan bir atasözüyle bitireyim: Güneş balçıkla sıvanmaz!

Kara delikleri kurcalamaya devam edeceğim. 

Eğitim