darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları İrfan Taştemur

Tarikat-Siyaset-Ticaret-TSK

25.05.2016 12:39

Tarikat-Ticaret-Siyaset üçlemesi rahmetli Uğur Mumcunun İslamcı karşı devrimin sosyolojik yapısını ve hedefini özetleyen muazzam bir saptaması idi.

Uğur Mumcunun ticaretten kastı, İstanbul sermayesinin Anadoluya yayılmış bayilik zincirleri idi. Siyasal İslamcıların iktidar olmasıyla hedef değişti. Artık başkalarına değil, kendilerine çalışacaklardı. Nitekim İstanbul Belediyesini ele geçirince bunun nasıl  yapılacağını yavaş yavaş gösterdiler. Bu faaliyetlerin bir kısmı yargıya "kalpazanlık" "evrakta sahtekarlık" gibi suç iddiaları ile yansıdı ve nihayet bugün onlarca milyar liralık ihalelere teklif verebilecek aşamaya kadar geldiler. Hedeflerini gittikçe büyüttüler.

RTEnin ekonomi başdanışmanı Yiğit Bulut AKP içindeki son iktidar değişikliğini takiben yeni hedeflerini ortaya koydu: Gerekirse Gümrük Birliği Anlaşması askıya alınacak, ekonomi üretime odaklanacak ve silah sanayi geliştirilecek.

RTEnin AB ile her zıtlaştığında "Sizinle olmazsa biz kendi yolumuza devam ederiz" şeklindeki meydan okumasının içeriğini oluşturan ekonomi-politiğinin temeli böyle oluşturuldu. Bundan da öte bu politikanın kişisel düzeyde ortaya çıkardığı ilişkiler de yavaş yavaş dikkat çekmeye başladı.

TSKya araç üreten BMC Karamehmetin elinden alınıp RTEye aşık olduğunu söyleyen ve havuz medyasının sahiplerinden eski Maocu Ethem Sancaka aktarıldı. RTE kızını TSKya insansız hava aracı üreten şirketin sahibine gelin verdi. Siyaset, silah sanayi ve ordu arasında kıyılan nikahı Genel Kurmay Başkanı bizzat düğünde hazır bulunarak ve şahitlik yaparak kamuoyuna duyurmuş oldu.

RTE bir yandan kendi Siyaset-Silah-Ordu ilişkisini kurarken, diğer yandan Cumhuriyet-Sanayi-Ordu ilişkisini de yok etmekten geri durmadı. Cumhuriyet-Sanayi-Ordu üçlemesinin en önemli unsuru olan Koçun elinden gemi inşa ve tank yapımı projeleri alındı.

ABD, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra TSK içindeki Atatürkçü kadroların kendilerine daha bağımsız, Avrasyaya yönelik bir arayışa girdiğini görünce Ergenekon, Balyoz gibi provokasyonları örgütlediği artık anlaşılmış oldu. ABD Ordusunun  yayın organında TSKnın bu yeni konumlanışı çerçevesinde güç projeksiyonu hazırlıklarının NATOnun ihtiyaçları ötesinde olduğu saptanmış ve sorgulanmıştı. TSKnın ABD güdümünden uzaklaşan bu arayışına karşı bir an önce tedbir alınmalıydı.

Zaten Brzezinski çok önceden uyarmıştı: "Eğer Türkiye ABye bağlanarak Batı ekseninde tutulmazsa nereye gideceği belli olmaz" diye. O nedenle ABD ve İngiltere, Almanya ve Fransanın tüm direnmesine rağmen Türkiyenin AB üyeliğini desteklemişlerdi. Zar zor da olsa 2005 yılında bir üyelik müzakereleri süreci başlatıldı. Arkasından hemen hemen bitmiş olan PKK terörü de aniden başlayıverdi ve daha sonra o da yetmemiş gibi Ergenekon provokasyonu hayata geçirildi. Ve RTE 2007 yılının 5 Kasımında Beyaz Sarayda Bush ile o meşhur bir buçuk saatlik görüşmesini yaptı.

Şimdi mülteci pazarlığından sonra ortaya çıkan durum ne?

Almanya artık daha fazla yük kaldıramayacağı için bazı tavizler karşısında Türkiyeyi her zaman istediği gibi tampon ülke yaptı. AB içindeki Almanyanın  rakipleri, özellikle İngiltere, Türkiyeye verilen tavizleri bahane ederek Alman düşmanlığını işlemeye başladı. Böylece İngilterenin Türkiyenin AB üyeliğini destekledikleri şeklindeki sahtekarlığı da ortaya dökülmüş oldu. 2010 yılında Ankarayı ziyareti sırasında Türkiyenin AB üyeliğinin ne kadar yararlı ve önemli olduğunu söyleyen Başbakan David Cameron, şimdi bunun 3000 yılından önce olmayacağını söyleyerek hem Türkiyenin itibarını hem de devlet adamlığı ciddiyetini ayaklar altına aldı.

Ha bu arada ne mi oldu? Atatürkçü subayların TSKyı Rusya ve Çin ile dost yapacaklarından korkulurken RTE orduyu gerici Arap şeyhlerinin ve Suudi Arabistanın müttefiki yaptı ve Suudi Arabistan kralının önünde resmi geçite zorladı. Hani Batı basınında Kosovodaki imamlar ve medreseler aracılığı ile Suriyede savaşacak Cihatçı militanlar yetiştirilmesine para akıtan Suudi Arabistanın.

TSKnın yılmaz savunucusu Uğur Mumcuyu bu vesile ile rahmetle anıyoruz.

Eğitim