darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

Trump politikaları ve yeni direnç noktaları

30.01.2017 15:50

ABD başkanı Trump görevini devraldıktan hemen sonra daha önce açıkladığı politikaları tek tek uygulama koymaya başladı. 

Bu çerçevede ilk uygulamalardan biri de müslümanlara dönük Amerikanın bugüne kadar olmadığı kadar sert, ırkçı, faşizan politikalar uygulamaya kondu. 7 müslüman ülke vatandaşlarına karşı mevcut yasalar hiçe sayılarak ülkeye sokmama kararı uygulamaya sokuldu. Ülkeye girmeye çalışan söz konusu bu ülke vatandaşları havaalanlarından geri çevrilmeye başlandı ya da geldikleri ülkelere geri gönderilmeye çalışıldı. 

Bu süreçte İlginç, ilginç olduğu kadar "Dünyaya net bir mesaj" verir nitelikte bir uygulama ile Federal mahkeme "Başkana rağmen" bu uygulamayı durdurdu. 

Bu örnek uygulama ile "Kuvvetler ayrılığının bir ülke için ne kadar gerekli ve hayati önemde olduğu" ortaya konmuş oldu.

Bu insan hakları temelinde görmemiz gereken bu uygulamanın Türkiye vatandaşları olarak bizler için ne kadar önemli olduğunu özellikle vurgulamak gerekiyor. 

Hukuku, kuvvetler ayrılığı dengesini ortadan kaldıran Başkanlık tasarısının ülkeye nasıl zarar vereceğini görmemiz açısından çok önemli bu uygulama.

Cumhuriyet düşmanı bu tasarıya oy vermeyi düşünen yurttaşlarımızın özellikle bu gelişmeden sonuç çıkarması gerekiyor.

İkinci olarak ortaya çıkan yeni olgu, Trumpın bu uygulamalarına, insanları tıpkı ülkemizde olduğu gibi, ayrıştırıcı, demokrasi düşmanı, Irkçı bu politikalarına karşı içlerinde Microsoft gibi dev firmaların da içinde olduğu, iş ve sermaye çevreleri içinde bu politikalara karşı açık bir karşı koyuşun ortaya çıkmakta oluşudur. Bu tepki artarak devam edecek gözüküyor.

Bu gelişmeler insanlık için umut veren ve dikkate alınması gereken olgulardır.

Hiç bir şey kendiliğinden olmaz. Tek tek ve örgütlü olarak haksızlığa, hukuksuzluğa, şiddete karşı durmamız gerekiyor.

Yaşayacağımız başka bir Türkiye, Dünya var mı?

Eğitim