darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Necdet Saraç

Türkiyenin yeri sosyal ve demokratik bir Avrupadır!

25.11.2016 15:39

1) Evet, Avrupa Birliği "iki yüzlü"...

Evet, AB bugüne kadar Türkiyeyi üye yapmalıydı. 

2) Bu gerçeğe rağmen Avrupa Parlamentosunun son kararı doğru. Çünkü Türkiye son yıllarda ama özellikle de 15 Temmuz sonrası tam anlamıyla demokrasiden, hukuktan ve özgürlüklerden uzaklaştı.  Türkiye OHAL üzerinden yalnızca KHKlarla yönetilen tipik bir "üçüncü dünya ülkesi" oldu. AP bu anlamıyla kararında haklı! 

3) Yalandan meydan okuma Türkiyeye kazandırmaz her alanda daha da kaybettirir! Hele hele "sınır kapılarını açarız" gibi söylemler utanç vericidir!

4) APnin "Türkiye ile görüşmeleri geçici olarak durdurma" kararına, iç politikada AKPnin milliyetçilik temelinde "elini güçlendirecegini" söylemek pratikte ve kısa vadede doğru gibi gözükse de, demokratik bir Türkiye açısından kesinlikle yanlıştır! Duygusal tepkilerle beslenmiş milliyetçilik, faşizan yaklaşımlara açılır, demokrasiye açılmaz! Türkiyeyi daha da yalnızlaştırır!

5) Hem CHP hem de genel olarak sol, "sosyal ve demokratik bir Avrupa Birliği"ni ısrarla savunmalı. CHP de, sol da, demokratik bir Avrupada yer almanın yolunun ülkemizde OHALin kaldırmasından, hukukun uygulanmasından,  cadı avının bitirilmesinden, gazetecilerin, akademisyenlerin, milletvekillerinin serbest birakilmasından, özetle  demokratikleşmesinden geçtiğini hiç bir tereddüte düşmeden açıkça savunmalı!

Çünkü her şeyden öte Türkiyenin normalleşmesinin yolu hukuktan, özgürlüklerden, laiklikten ve demokrasiden geçiyor...

Eğitim