unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Deniz Yıldırım

Unutma, ortak olma

30.10.2015 13:31

Türkiye Pazar günü yeniden seçime gidiyor. Daha doğrusu zorla götürülüyor.

Sandığa giderken unutmamamız gereken şeyler var. Hatırlayalım ve suçlara ortak olmayalım.

Yeniden seçime neden gidiyoruz? 7 Haziranda seçim yapılmışken, sandıkta halk iradesi ortaya çıkmışken, halk sözünü söylemişken, istediği hükümet formülü ortaya çıkmadı diye muhalefet partilerini oyalayanlar; koalisyon kurmaya hazır olduğunu belirten CHP ile 35 saatlik oyalama görüşmesi yapıp, ardından alay edercesine 3 aylık seçim hükümeti teklif edenler yüzünden yeniden seçime gidiyoruz.

22 milyon insan yoksulluk sınırında yaşarken; asgari ücretli geçinmek için ek iş ararken, öğrenci cebindeki para tükenmesin diye dolmuşa bile binmezken, birileri istemedi diye milyonlarca liralık masrafla yeniden seçime götürülüyoruz. Sandığa giderken hatırlamamız gereken en önemli soru budur: Sözümüzü söylemişken beğenmeyen, bize yeniden sandık dayatan kimdir, kimlerdir?

İşine gelince milli irade diyen; sonuçlar işine gelmeyince kabul etmeyenler kimdir, kimlerdir? Bu soruya vereceğin yanıt belirleyicidir; ders vermek elindedir. Unutma.

İşine gelince müzakere yapıp çözüm diyenler, işine gelmeyince seçimden öne masayı devirdiğini ilan edenler kimlerdir? Suriyenin bu hale gelmesinin sorumluları, komşu ülkeye karşı silahlı çetelerden medet uman, sonra bu strateji çökünce attığı bumerangın kendi ülkesinde, başkentte sivil yurttaşları terör saldırılarının hedefi haline getiren politikanın sorumluları kimlerdir? Unutma.

Dün Amerikan projelerine, NATO projelerine, Büyük Ortadoğu Projesine eşbaşkanlık yaptığını ilan ederken; bugün seçmene bayrak sallamayı, milliliği hatırlayanlar kimlerdir? Unutma.

Dün her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldık derken; bugün bayrak üzerinden siyasete sarılanlar, işine gelince seçmene din, işine gelince bayrak üzerinden siyaset yapanlar kimlerdir? Unutma.

Cumhuriyet tarihini, kazanımlarını yok sayan; 100 yıllık parantezi kapatacağız; 90 yıllık reklam arası sona eriyor diyenler kimlerdir? Unutma.

Samanı; kurbanlık hayvanı bile dışarıdan ithal eder hale gelmiş; yerli ürünü, üreticiyi, köylüyü bitirmiş; üretmeyi değil borçlanmayı, tüketmeyi teşvik etmiş; şeker fabrikalarını, Tekeli, santralleri yabancı tekellere terk etmişken; şimdi bu ülkeye yerlilik ve millilik öğretmeye kalkanlar kimlerdir? Unutma.

Zonguldakta, izledikleri işçi düşmanı madencilik politikası sonucunda onlarca işçi yaşamını yitirdiğinde gülerek güzel öldüler diyenleri; İstanbulda AVM inşaatında 11 işçi yanarak, ihmal sonucunda can verdiğinde kader, Somada ülke tarihinin en büyük emekçi kıyımından sonra fıtrat diyenleri; kendi suçlarını, ihmallerini aklamak için dini kullananları, her türlü kötülüğün kaynağına dini yerleştirerek inancına zarar verenleri unutma.

Ülkede resmi istatistiklere göre her 100 üniversite mezunundan 21i işsizken, iş bulanların yarısı kendi alanıyla ilgili iş bulamazken; liyakati ortadan kaldıranları, torpili, hak yemeyi her kurumda asıl kurala dönüştürenleri unutma.

Herkesin eşitlenmesi gereken yer olan Camiye sınıf ayrımı sokanları, sadece özel kişilerin namaza durabileceği VIP camiler yaptıranları; sıfırlayanları unutma.

Bugün Cuma. Cuma namazlarında hutbeleri siyasi merkezden yazıp kendi çıkarları doğrultusunda tüm ülkeye dağıttıranları, inancı, dini sadece kendi siyasi ve ticari çıkarlarıyla uyumlu hale getirmek için kullananları unutma. İşyerinde fazla güvenlik tedbiri Allahın gücüne gider diyerek iş cinayetlerini din üzerinden haklı göstermeye çalışanları unutma.

700den fazla hacı adayının hayatını kaybettiği Hac faciasından sonra Suudi krallığını eleştiremeyenleri; hata, kusur yoktur diyenleri unutma.

Sor, sorgula:  Suudi Krallığı bile sorumluları görevden almış; hatayı kabul etmek zorunda kalmışken neden eleştirememiştir?

Cinayetleri, felaketleri, yolsuzlukları, hırsızlıkları aklamak için fetva verenleri; halka karşı nefret, düşmanlık tohumları ekmek için devlet imkanlarından yararlananları unutma.

Medyayı tek sesli hale getirenleri, havuzları, sıfırlamaları unutma.

Demokrasiyi ortadan kaldıranları, işine gelmeyince sandığı tanımayanları, rejim değişmiştir diyenleri, parlamenter sistem bekleme odasındadır diyerek halka tek adamlık dayatanları unutma.

İzledikleri dış politika sonucunda Türkiyeyi bölgesinde yapayalnız hale getirenleri unutma.

Düşmanlık, nefret, hakaret, küfür diliyle siyaseti gerilim kaynağına dönüştürenleri unutma.

Ülke tarihinin en büyük işçi katliamına Somada, en büyük terör katliamına Ankarada yol açmış, engelleyememiş; engellemediği gibi hata olmadığını düşünerek hiçbir bakanı görevden almamış kişilerin istikrar değil, istikrarsızlık kaynağı olduğunu unutma. Bu büyük hatalara ortak olma.

Asgari ücret 1000 lirayken; asgari ücrete, emekliye maaş artışına, yeni iş alanlarına kaynak yok diyenlerin 1000 odalı saraylar yaptırdığını, tanesi 1000 liradan altın varaklı kadehlerle Sarayın donatıldığını unutma.

Gencecik çocukların katledildiğini unutma.

Ermenekli Recep Amcayı; ayakkabılarını unutma. İşçilerin Taksim Meydanında 1 Mayısı kutlamak istemesine ayaklar baş olamaz diyerek itiraz edenleri unutma. Köylüyü, işçiyi, yoksulu ayak olarak gören ve baş olmasına izin verilemez diye bakanların sahte halk sevdasına kanma.

Sel gider kum kalır, ortak olma.

Unutma, unutturma. Sandığa mutlaka git; ülkene, geleceğine sahip çık; ama suçları aklama, ortak olma. Ders vermek için bu fırsatı kaçırma. 

Eğitim