darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Yılmaz Polat

Washington Büyükelçiliğinde Basın Müşaviri operasyonu

04.11.2016 20:13

Türkiyenin Washington Büyükelçiliği Basın Müşaviri Mehmet Fatih Öke görevden azledildi. Ökenin Adalet Bakanı  Bekir Bozdağın yabancı basın  için geçen hafta Washingtonda  Büyükelçilik binasında düzenlediği basın toplantısında görev aldıktan sonra iş akdinin feshedildiği öğrenildi.

Fatih Öke, İslam Konferansı Örgütü (İKO) Genel Sekreteri Ekmeleddin  İhsanoğlunun  Basın müşavirliğini yaparken  2014 yılında Bakanlar Kurulu kararı kapsamında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun  istisna akdiyle Washingtona atandı.

Ökenin istisna akdinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınçın imzası bulunuyor.

Fatih Ökeden önce Washington  Büyükelçiliği Basın Müşaviri olan Mustafa Kemal Sungur Fetö Terör Örgütü( o dönemki adıyla Paralel Yapının adamı) olduğu gerekçesiyle 2014te görevden alınmıştı.

Sungur, 1980lerin başında TSKdan Ankarada çok önemli bir birlikte görev yaparken  teğmen rütbesinde şeriatçı faaliyetlerinden dolayı atılmıştı.

Aksiyon dergisinde Davutoğlunun da yazı yazdığı dönemde Washington Basın Müşavirliğine atanan Sungurın 657 sayılı Devlet memurlaru Kan ununun istisna akdinde de Erdoğan, Davutoğlu ve Arınç imzaları buunuyor. 

Fatih Ökenin  Fetö soruşturması kapsamında mı, yoksa Ekmeleddin- Davutoğlu-Arınç üçgeni kapsamında mı görevden azledildiği bilinmiyor.

Washington Büyükelçiliğinde 17-25 Aralık yolsuzluk çalkantıları  ve 15 Temmuz darbe gırışiminden  sonra sular  durulmuyor.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Askeri Ataşe Hava Tuğgeneral Yavuz Çelik kendi arzusuyla emekli oldu, Türkiyeye döndü, gözaltına alınıp serbest bırakıldı, sonra tutuklandı.

Buarada Konsolosluk görevlisi sözleşmeli bir çalışanın da iş akdinin fesedildiği bildiriliyor. 

Washington Büyükelçiliğinde  Fetö- Paralel Yapı soruşturması kapsamında  daha önce Adalet ve Emniyet Müşavirleri de değiştirilmişti.

Eğitim