• Yeni partiler geliyor: Ahmet Davutoğlu’nun partisini kuracağı tarih ve Ali Babacan’ın…

  İstanbul seçiminde alınan yenilgi, AKP’deki muhalif hareketi hızlandırdı. Eski Başbakan Davutoğlu’nun 30 Haziran’da Elazığ’da yeni siyasi hareketin detayını açıklayacağı, Eski Bakan Ali Babacan’ın ise partisini eylül ayında duyuracağı iddia edildi.

  AKP’nin İstanbul’da aldığı seçim yenilgisi parti içindeki ‘muhalif hareketin’ elini güçlendirdi. Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan üzerinden yürüyen iki ayrı parti çalışması hızlandı. Babacan’ın liderliğinde kurulacak partinin 5 kurmayı var. Bu isimler, Abdullah Gül, Beşir Atalay, Haşim Kılıç, Sadullah Ergin ve Fehmi Koru. Babacan’ın eylül ayında partiyle ilgili son kararını açıklaması bekleniyor.

  ELAZIĞ’DAN START

  Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre Davutoğlu’nun 30 Haziran’da Elazığ’da düzenlenecek kahvaltı programıyla ‘siyasi hareketiyle’ ilgili somut açıklamalar yapması bekleniyor ve partinin eylül ayında ‘resmen’ ortaya çıkacağına işaret ediliyor.

  REUTERS’DA DUYURDU

  İngiliz Reuters haber ajansı, İstanbul’da yinelenen ve muhalefetin adayı Ekrem İmamoğlu’nun ezici farkla kazandığı seçimin ardından kapsamlı bir habere imza attı. AKP’li üst düzey yetkililerin görüşlerine dayandırılan haberde, ”11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün desteklediği Babacan’ın parti çalışmaları ise halen devam ediyor.” dedi.

  İstanbul seçimlerinin ardından parti kurmak için ortamın daha uygun olduğunu söyleyen parti çalışmaları hakkında bilgi sahibi bir yetkili, “Muhtemelen bu yıl bitmeden bir parti oluşumu şekil almış olacak. AK Parti içinden de destekleyenler var. Gül ön planda olmayacak ama parti çalışmalarına destek veriyor” dedi.

  “Topluma umut vaat ederek yeni bir başlangıç sunabilir” diyen aynı yetkili, “İstanbul seçiminin sonuçları bu parti çalışmalarına bir alan yarattı. Bu aşamadan sonra daha rahat bir çalışma olanağı bulur. Babacan parti çalışmalarına (eski Başbakan Ahmet) Davutoğlu ile birlikte yürütmeyecek. Tamamen ayrı iki oluşum olarak yollarına devam etmesi öngörülüyor” dedi.

  SONBAHARDA BAŞLAYACAKLAR

  Konu hakkında bilgi sahibi bir başka kaynak da “Babacan ve Gül sonbaharda çok büyük ihtimalle partiyi kuracak. Davutoğlu ile ayrı hareket edecekler. Babacan halen parti kurucuları ve partinin temel misyonu üzerinde bir ekiple çalışıyor. Farklı toplum temsilcileri ve alanlardan destek alıyor. Aslında AK Parti’nin ilk kuruluş ilkelerini de baz alan ama günün şartlarına da uygun yeni politika önerileri partinin temel taşlarından olacak. Partiye AK Partililerden de destek var ama bazı önemli sürpriz destekler görülecek gibi” diye konuştu