• YKS tercihleri için son gün! Üniversite tercihleri saat kaçta bitiyor?

  Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından başlayan üniversite yerleştirme süreci için son güne girildi.  ‘2019 YKS üniversite tercihleri ne zaman, saat kaçta bitiyor?’ sorusu yanıtı en çok merak edilenler arasında öne çıkıyor. Zira, öğrenciler belirtilen takvimde son günü kaçırırlarsa hayallerini ertelemek zorunda kalabilirler. Peki, YKS tercihleri ne zaman sona erecek ve üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte detaylar;

  Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarının belli olmasının ardından, uzmanlar tarafından en zor süreç olarak nitelendirilen üniversite tercihleri geçtiğimiz günler içerisinde başlamıştı. 23 Temmuz tarihinde ÖSYM tarafından kabul edilmeye başlandığı duyurulan YKS tercihleri için son gün heyecanı yaşanıyor. Öte yandan, hayallerindeki okullarda okumak isteyen öğrencilerin işini son günde de kolaylaştıracak olan YÖK Atlas programı ile de işlemler gerçekleştirilebiliyor. Bilindiği gibi, Yükseköğretim Programı Atlası ile taban puanlarından başarı sıralamasına kadar birçok bilgiye ulaşılabiliyor.

  https://tele1.com.tr/yks-sonuclari-egitim-sisteminin-aynasi-628-bin-796-aday-puan-barajini-gecemedi-69150/

  2019 ÜNİVERSİTE YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN, SAAT KAÇTA BİTECEK? SONUÇLAR HANGİ TARİHTE AÇIKLANACAK

  Haberimizin detaylarından son gün ayrıntısı ile YKS tercihlerinin nasıl ve nereden yapılacağına dair bilgi edinebilir, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından sonuçların ne zaman açıklanacağına fikir sahibi olabilirsiniz.

  YKS TERCİHLERİ NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

  YKS tercihleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklar. Tercih işlemleri, 29 Temmuz 2019 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

  Adaylar, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir.

  Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır.

  YKS TERCİH ROBOTU (YÖK ATLAS) İLE TERCİH İŞLEMLERİNİZİ KOLAYLAŞTIRIN

  Lisans programı için: Son 4 yılın taban başarı sıraları, puan türü değişen programların eski puan türündeki taban başarı sıraları, şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne göre arama yapma imkanı…

  Önlisans programı için: Son 2 yılın taban başarı sıraları, puan türü değişen programların eski puan türündeki taban başarı sıraları, şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne göre arama yapma imkanı…

  Bu yazılım, üniversite adaylarının, üniversite ve meslek tercihi yaparken daha bilinçli tercihler yapabilmesi amacıyla hazırlanmıştır.

  YKS TERCİH ROBOTU NASIL KULLANILIR?

  “Üniversite Seç” kutucuğuna üniversite ismi girerek, o üniversitedeki lisans veya önlisans programlarının listesini görebilirsiniz.

  YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  Yerleştirme sonuçları “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. Yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarih henüz kesinlik kazanmadı.

  Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda veya adayın müracaatı halinde yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecek.