• Yurdun dört bir yanında ‘şırınga çikolata’ denetimi

  Ankara ve Diyarbakır’da iki çocuğun şırınga şeklindeki çikolatanın kapağının boğazına kaçması sonucu hayatını kaybetmesi üzerine okul kantinlerinde denetimler yapılıyor. İstanbul’dan Van’a birçok ilde belediye ve zabıta ekipleri hem okullarda hem de çevrelerindeki marketlerde kontroller gerçekleşiyor.

  İzmir Kantinciler Odası Başkanı Rasim Topçu, kentteki 800 okulun kantin işletmecileriyle tek tek iletişime geçtiğini, söz konusu üründen 2 okulda bulunduğu tespit edilip, derhal toplatıldığını söyledi. Topçu, toplumun kantincilere yönelik olumsuz yönde genelleme yaptığına dikkat çekerek, “Kantinciler linç edilmekte ancak bu kadar sık denetimden geçen başka bir meslek grubu yok. Kantinler tehlikeli değildir” dedi.

  Topçu, “Yaptığımız görüşmelerde iki okulun kantininde şırınga çikolatalardan satıldığını öğrendik. Kantinciler konudan haberdar değildi. Gereken yapıldı ve bu ürünler derhal toplatıldı. Şırıngalı çikolata İzmir’deki hiç bir okul kantininde satılmıyor, bunun ispatına da hazırız. Gerekli belgeleri taşımayan kantincilerin okullarda çalışması ve istihdam edilmesi söz konusu bile değildir.” ifadelerini kullandı.

  VAN TUŞBA’DA TOPLATILDI

  Van’ın Tuşba Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, okul kantinleri ile okul çevresinde bulunan bakkallarda denetim yaparak bulduğu ürünü topladı.

  Okul kantinleri ile çevresinde bulunan bakkallarda düzenli olarak denetimlerini sürdüren Tuşba Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinden itibaren İskele, İstasyon, Altıntepe, Seyrantepe, Abdurrahmangazi ve Akköprü mahallelerindeki okul kantinleri ile okulların yakınında bulunan bakkallarda denetim gerçekleştirdi. Denetimlerde okullara yakın bir kaç mahalle bakkalında ele geçirilen şırınga şeklindeki çikolataya el konma işlemi gerçekleştirilirken, diğer ürünler de incelendi ve kantinlerin ruhsatları kontrol edildi.

  ÜMRANİYE’DE İŞLEM YAPILDI

  Ümraniye’de zabıta ekipleri gittikleri okullarda denetim gerçekleştirdi. Bir okulun yakınındaki bakkalda bulunan şırınga çikolatalar ise işlem yapılarak yediemine götürüldü.

  Ümraniye Belediyesi Zabıta ve Ruhsat Müdürlüğü ekipleri; Ahmet Cevdet Paşa İlkokulu, İnkılap İlkokulu, Şehit Köksal Karmil Ortaokulu kantinleriyle, okullara yakın bulunan bakkal ve kırtasiyelerde denetim gerçekleştirdi. Denetimlerde şırınga çikolata satışı yapılıp yapılmadığı araştırılırken diğer ürünler de incelendi. Kantinlerin ruhsatları da kontrol edildi.

  KONTROL ALTINDA

  Zonguldak’ta Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelindeki okul kantinlerinde ve çevresindeki bakkallarda, marketlerde denetim başlattı.

  Ekipler, tehlike saçan bu ürünün yanı sıra, okul kantinlerinde satışı yasak olan birçok ürüne karşı ilçe genelinde okullarla çevresindeki bakkal ve marketleri denetliyor. Zabıta Müdürü Halit Aydın, şu ana kadar yapılan denetimlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlamadıklarını belirterek “Ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Tüm okul kantinlerini ve çevresindeki bakkal ve marketleri denetleyeceğiz” dedi.