unnamed-010.gif

24257314_145708686196461_1413277131_n.png

darbeicindedarbegif.gif

unnamed-011.gif

Almanya üstün oynadığı maçta neredeyse eleniyordu

Güncelleme: 03.07.2016 07:50

Ali Kaya Soysal

Çeyrek finalllerin üçüncü maçında Almanya ile İtalya Bordeaux'da karşılaştı.. Panzerler 90 dakikada ortaya koydukları oyunla çoktan hakettikleri maçı Boateng'in bir hatasıyla uzatmalara taşıttılar. 30 dakikalık bu bölümde yine üstün oynamalarına rağmen penaltılarla Gökmavileri eleyip ilk 4 e kaldılar.. Şampiyonalarda İtalya'ya karşı final turu maçlarında uzun yıllardır  bir türlü şansı tutmayan Almanlar nihayet şeytanın bacağını kırdı ve bana göre klasik medya terimiyle Avrupa 2016 da "Şampi" oldu, çünkü bu muhteşem takımın bileğini bükecek bir aday göremiyorum, tabi futbolun cilveleri dışında.

Önce maç önündeki saygı duruşuna değinmek istiyorum; bugün Bangladeş'in başkenti Dakka'da bir İŞİD eylemi daha oldu ve 20 kişi hayatını kaybetti, ölenlerden 7'si İtalyan vatandaşı idi. Seremoniye kollarında siyah bantla çıkan İtalyan futbolcularının görüntülerine rağmen devlet televizyonu TRT ve Digitürk spikerleri bir türlü açıklama getiremediler birkaç dakika boyunca, bu durum en hafif deyimiyle "mesleğe saygısızlıktır" deyip geçiyorum.

Almanya Teknik Direktörü Joachim Löw ilk onbirinde Draxler'i kesip Höwedes'i savunmanın sağına, Kimmich'i de onun önüne koyunca niyeti belli oldu, İtalya'dan haklı olarak çekiniyordu. Toni Kroos'u ön liberoda, Mesut Özil'i de biraz daha önde "play-maker" olarak kullanmayı ve ilerideki golcüleriyle sonuca gitmeyi hedeflemişti..Buna karşın Conte tamamen savunmayı düşünüp kaptıkları topları Giaccherini, Eder ve Pelle'nin teknik ayaklarına taşımayı düşünmüştü. İki takım da ilk devre boyunca önde basmayıp kontrollü oyunu tercih ettiler, kalecilere hiç top gelmedi. Pozisyonlar 41'de Gomez ve 42'de Müller'le Almanya adına, 43'de ise İtalya adına Sturaro'dan geldi.

İkinci yarıda görünüm değişmedi, Almanya yine hücumda, İtalya savunmadaydı. 54'de Gomez'in pasında Müller'in gollük vuruşunu Florenzi önledi. Baskı o kadar arttı ki, sırasıyla Sturaro, De Sciglio ve Parolo 3 dakika içinde sarı kart gördüler. Ve 65'de Almanya hakettikleri gole Gomez, Hector, Mesut kombinasyonundan kavuşarak 1-0 öne geçti. 68'de Gomez'in fantastik topuk vuruşunu Buffon önledi. 74'de Gomez sakatlanıp yerini Draxler'e bıraktı, bu dakikalarda ben tam "İtalya Almanya'ya hafif geldi" başlığını hazırlarken 78'de Boeteng'in amatörce sebebiyet verdiği penaltıyı Bonucci gole çevirdi ve maç beraberliğe geldi... Uzatmalarla birlikte kalan toplam 42 dakikada iki taraftan da gol sesi çıkmayınca iş penaltılara yani şansa kaldı. 9. penaltıyı Neuer kurtardı ve Hector maçı bitirdi: Almanya: 7, İtalya: 6

Maçın hakemi Macar Victor Kassai mükemmeldi, bence İngiliz Atkinson ve İtalyan Rizzoli ile birlikte finalin en büyük adayı.

Yarı finale kalan Galler, Portekiz ve bu gece oynanacak Fransa-İzlanda maçının galibi bence Almanya'ya rakip olamaz, o nedenle Panzerleri "Şampi" ilan ediyorum, gönlümün Galler veya İzlanda'yla olmasına rağmen..