unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Ankara Üniversitesi'nde 'tarikat' demek yasakmış!

Adana'da çocukların tarikat yurdunda hayatını kaybetmesi sonrası Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin yayımladığı "Tarikat ve Cemaatlerin Varlığı Suçtur!" açıklamasını üniversiteye asan öğrenciler engellendi.

Okul yönetimiyle görüşen öğrencilere cevap olarak "Bunu asamazsınız tarikat kelimesi kullanılmayacak diye kesin emir geldi. Bu afişler yüzünden Rektörlük tarafından tehdit ediliyoruz" denildi.

Aydınlanma Hareketinin "yasaklanan" açıklaması şu şekilde:

"Tarikat ve cemaatlerin varlığı suçtur!

Bundan 91 yıl önce bugün tekke ve zaviyeleri kapatan Cumhuriyet yasası yürürlüğe girdi.

30 Kasım 1925 tarihli yasayla tekke ve zaviyeler kapatıldı; tüm tarikatlarla birlikte şeyhlik, dervişlik, müritlik, gibi unvan ve sıfatların kullanılması, bunlara ait hizmetlerin yapılması ve bu unvanlarla ilgili giysilerin giyilmesi de yasaklandı.

Toplumsal alandaki safsata ve hurafeleri kafalardan çıkararak gelişkin, özgür ve aydınlanmacı düşüncenin önünü açmak bir zorunluluktur. İnsanı kuldan yurttaşa dönüştürme; çağdaş, özgür, bilimsel, laik yaşam için gerekli koşulları sağlama gibi konularda Cumhuriyetin laiklikle ilgili düzenlemeleri ihmal edilemez önemdedir.

Düşülen nokta ise geridedir. Tarikat ve cemaatler, yuvaları olan tekke ve zaviyelerin kapatılmasına karşın bugün de hukuksuz olarak varlıklarını sürdürüyor. Siyasi iktidarsa kendisini tarikat ve cemaatler üzerinden örgütlüyor. Bu yapılanmalara büyük ekonomik kazançlar sağlanıyor, yönetsel karar mekanizmalarında önemli alanlar açılıyor, eğitim, sağlık, kolluk kuvvetleri ve hatta yargının tarikatların eline geçmesine izin veriliyor. Siyasi iktidarın tarikat ve cemaatlerle olan iç içeliği aynı zamanda toplumsal yaşamı da bu yönde dönüştürüyor. Başta eğitim olmak üzere iş yaşamı, görsel ve yazılı medya ile kültürel alanlar dinselleşiyor, bilim ve akıldan uzaklaşılıyor, toplum karanlık bir cendere içine sokulmak isteniyor. Bu durumdan en büyük kazancı da egemenliğini ve sömürü düzenini sürdürmek isteyen sermaye sınıfı sağlıyor. Her kriz döneminde dinsellik ön plana çıkarılıp, ele geçirilen köşebaşlarının yardımıyla insanlar kaderciliğe, sessizliğe, boyun eğmeye yönlendiriliyor.

Bu şekilde yozlaşmış ve kokuşmuş düzenin sürdürülmesi amaçlanıyor.

Laik bir cumhuriyette, kamusal ve siyasal alanda dinselliğin ve din kurallarının yeri olamaz! Devlet din kurallarıyla yönetilemez! Dini hassasiyetler ardına sığınılarak kadın ve çocuklar istismar edilemez!

?Tarikat ve cemaatlerin varlığı ve faaliyetleri, yürürlükteki Anayasa’ya ve yasalara göre suçtur. Laik cumhuriyet ilkelerini yok sayarak, tarikat ve cemaatlere hukuksuz zemin hazırlayan siyasi iktidar da, hukuksuzluğa karşı gereğini yerine getirmeyerek “fiili durum' yaratmaya katkıda bulunanlar da bu suça ortaktır.

?Adil ve insana yakışır olan, tüm tarikat ve cemaatlerin dağıtılmasıdır."

 

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

İlgili Haberler

Güncel

YSK'ya giden yollar kamyonla kapatıldı

Güncel

Saadet Partisi'nden ilk seçim açıklaması

Güncel

AKP'li anketçiden son çırpınışlar

Güncel

DHA, Erzurum'da öldürülen İyi Partiliyi 'Kan davası' diye gördü

Güncel

İHD'den il il seçim ihlalleri raporu

Güncel

Hürriyet seçim usulsüzlüklerini görmedi

Güncel

Urfa'dan sonra Erzurum'da da toplu oy kullanımı

Güncel

AKP'den sahte müşahit kartları

Güncel

Ahmet Şık, yürüyemeyen kadını sandığa taşıdı

Güncel

Bu mahallede oy verme işlemi 30 dakika sürdü

Güncel

Bakırköy'de seçim günü elektrik kesintisi

Güncel

HDP adaylarından Suruç çağrısı