unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Antik Roma’nın transseksüel imparatoru Elagabalus

Arkeofili'de Buğra Solmaz'un derlediği habere göre 203 yılında doğan Elagabalus 218 yılında Roma İmparatoru olarak tahta geçti. Caracalla’nın öldürülmesinden sonra, Elagabalus’un annesi ve büyükannesi, Elegabalus’un İmparator Caracalla’nın gayrimeşru çocuğu olduğunu iddia etti ve böylelikle Elagabalus tahta çıktı. Roma dinsel geleneklerine ve cinsel tabularını önemsememesiyle ün salan Elagabalus’ın dört yıllık hükümdarlığı büyük bir çalkantıyla geçti.

203 – 222 yılları arasında yaşamış olan Elagabalus, 218 yılında imparator olduğunda 14-15 yaşlarındaydı. Kısa süren imparatorluğu süresince adından sık sık söz ettirdi. Birçok dinsel tartışmaya konu oldu, zalim bir imparator olduğu, misafirlerini uykuda aslanlara boğdurduğu, yemeklere zehir ve böcek koydurduğu söylenir. Sadece erkeklerin girebildiği Roma senatosuna annesini sokması da dönemin skandallarından sayılmakta.

Elagabalus, toplam beş kadınla evlilik yaptı ve boşandı fakat Elagabalus, dönemin tarihçilerinin günümüze ulaşan yazılarına göre farklı bir yönelime sahipti. Tarihçi Cassius Dio’nun iddialarına göre uzun ilişkisini Karyalı bir araba sürücüsü olan sarışın köle Hierocles ile yaşamıştı. Herodian’ın yorumuna göre ise, zaten güzel olan yüzüne aşırı makyaj yaparak kendini daha da çekici hale getirmeyi alışkanlık edinmişti.

Modern yazarlar ve sanatçılar tarafından Elagabalus cinsiyet değiştirmiş olarak kabul edildi, transeksüel şekilde betimlendi. Hirocles’in karısı ve kraliçesi olarak çağrılmaktan zevk alan biri olarak tanımlanmış ve Roma İmparatorluğu’ndaki doktorlara kimin onu bir kadın cinsel organı ile donatabileceğini sordurduğu da iddialar arasında.

Elagabalus aynı zamanda 19. yüzyılda Fransa’da natüralistlere karşı sembolizm akımı öncülerinden olan Dekadan’lara ilham kaynağı oldu. O güne kadar süregelen edebiyat akımlarının, toplumsal ve sanatsal düzenin dışına çıkmayı planlamış ve alışılmamış imgelere yer veren bu akım, Elagabalus’u kahramanlaştırmaktadır. Elagabalus birçok resme ve şiire toplumsal normların dışında bir estetikle konu olmuştur.

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Kültür Sanat

"Yalova Müzik Festivali 2018", 2 Ağustos'ta başlayacak

Kültür Sanat

Munzur Festivali tarihi açıklandı

Kültür Sanat

Zülfü Livaneli'den “Gölgeler'e saygı duruşu

Kültür Sanat

Leman'ın yeni sayısı Demirtaş'lı, ketıl'lı

Kültür Sanat

11 yaşındaki yetenek İtalya'dan birincilikle döndü

Kültür Sanat

Dünyanın en büyük sanat fuarı açıldı

Kültür Sanat

'Ayla' yeniden vizyona girecek!

Kültür Sanat

Yeni Ülke okuyucusuyla buluşuyor

Kültür Sanat

Google'dan sanatçı Füreya Koral'a özel doodle

Kültür Sanat

Brüksel'deki Şirinler Köyü ziyarete açıldı

Kültür Sanat

Ahlat Ağacı'nda mektubu 6 dakika boyunca tartışılan yazara telif ödenmedi

Kültür Sanat

Kadınlar MorFest'te buluştu: Seçimimiz feminizm