unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Bakan Yılmaz: Ağustos'ta öğretmen ataması yapılmayacak

Milli Eğitim Komisyonu toplantısında CHP Bursa Milletvekili ve TBMM Eğitim Komisyonu üyesi Ceyhun İrgil'in, ağustos ayında öğretmen ataması yapılıp yapılmayacağı sorusuna yanıt veren Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, atama yapılmayacağını açıkladı.

CHP'li vekil Ceyhun İrgin Bakan Yılmaz'ın yanıtını sosyal medyadan duyurarak " MEB komisyonunda bakana sordum; Kesin olarak Ağustos'ta atama yok" diye yazdı.

AKP seçim döneminde 30 bin öğretmen ataması gerçekleştirmişti. Ancak 2015-2016 öğretim yılı bitimine doğru yüzbinlerce öğretmen adayı ağustos ayında atama yapılıp yapılmayacağını merakla bekliyordu. Bakan Yılmaz’ın açıklaması yüzbinlerce atama bekleyen öğretmen için büyük hayal kırıklığı oldu.

Bakan Yılmaz’ın “Ağustos’ta atama yok' açıklaması da gösteriyor ki öğrenciler, önümüzdeki dönem de ücretli öğretmenlere emanet…

Mayıs ayında AKP iktidarının 5. Milli Eğitim Bakanı olan Nabi Avcı, resmi eğitim kurumlarındaki net öğretmen ihtiyacı sayısının 66 bin 574 doluğunu açıklamıştı. MEBBİS Norm Modülü verilerine göre 21 Nisan 2016 tarihi itibarıyla, resmi eğitim kurumlarındaki net öğretmen ihtiyacı sayısını açıklamasının ardından Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “O halde Ağustos ayında 66 bin 574 öğretmen atayın' diyerek Avcı'yı kendi sözleriyle vurmuştu.

Bakan Yılmaz’a sordu: Neye dayanarak atama yok?

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Bakan Yılmaz’ın “ağustos ayında öğretmen ataması yapılmayacak' açıklamasına da tepki gösterdi. Ağustos ayında öğretmen atamamanın, daha ilk günden eğitimde başarı iddiasından vazgeçmek, havlu atmak olduğunu vurgulayarak Bakan Yılmaz’ın açıklamasını düzeltmesini istedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'un sosyal medya paylaşımlarında şu ifadelere yer verildi:

– Yeni Bakan Sn İsmet Yılmaz, Ağustos ayında öğretmen ataması olmayacağını açıklamış. Ben de Bakan beye soruyorum, “Neye dayanarak atama yok?'

– Sn Yılmaz bu dönem eğitim öğretimin 75 bin ücretli öğretmenle yapılabildiğinden haberdar mısınız? Seneye de öğretmenle mi devam edeceksiniz?

– Sn Yılmaz, padişahlar tahta oturduğunda cülus dağıtırlardı, siz daha ilk günden öğretmen ataması yok dediniz, o halde cülusunuz nedir?

– Siz atama bekleyen 400 bin öğretmen olduğunu, MEB’in ihtiyacı olan öğretmen atamasını yapmanın Bakanın görevi olduğunu biliyor musunuz?

– Sn Yılmaz Ağustosta öğretmen atamamak, daha ilk günden eğitimde başarı iddiasından vazgeçmek, havlu atmaktır. Lütfen açıklamanızı düzeltiniz.

 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Eğitim

Akademisyenler tartışıyor(5): Üniversitelerde Akademik Personel ve Özerklik

Eğitim

ÖSYM'den sınav açıklaması

Eğitim

Bakan Yılmaz'dan tam gün eğitim açıklaması

Eğitim

MEB Müsteşarına 'yandaş yönetici' tepkisi

Eğitim

Atama bekleyen öğretmenlerden destek çağrısı

Eğitim

AKP iktidarının eğitimde bıraktığı enkaz

Eğitim

Öğretim elemanı atama kriterleri değişti

Eğitim

İşte okulların açılacağı tarih...

Eğitim

YKS aday puanlarının hesaplarında değişikliğe gidildi

Eğitim

Öğrencilerden tepki: Müşteri değil, öğrenciyiz

Eğitim

10 soruda LGS! Sınav iptal olur mu?

Eğitim

LGS başladı