unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Başbuğ'dan Kozmik Oda açıklaması: Erdoğan'ı aradık Bozdağ'a yönlendirdi

Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "Kürtler asla bir daha Türk devletiyle bir aidiyet ilişkisi kuramayacak" şeklindeki sözlerine tepki gösterdi. Başbuğ, "Bu çok sorumsuz bir açıklama" dedi. Başbuğ, Kozmik Oda araması öncesinde Erdoağn'ı aradığını da açıkladı.

CNN TÜRK’te Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan’ın konuğu olan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, şöyle konuştu: O açıklamayı ben sorumsuz buluyorum. Çok sorumsuz bir ifade. Artı, gerçeği de yansıtmıyor.

"TARİHTEN BİR DERS ALIN YA!"

Sen bunu kimin adına söylüyorsun. Bu gerçeği yansıtmıyor. Bugün Kürtlerin yüzde 44'ü batıda yaşıyor. Akrabalık ilişkileri o kadar artmış ki. Artı, tarihten bir ders alın ya! Lozan'da Kürtler dediler ki "biz Türk kardeşlerimizle beraber yaşayacağız" dediler. Musul olayında, "eğer Musul-Kerkük bölünürse Türkiye'yle beraber olmak istiyoruz" dediler. Hadi bunu da bir tarafa bırakın. Siz meskun yerlerde Temmuz 2015'ten sonra çatışmaları başlatırken ana amacınız neydi? Oradaki halkın devlete karşı ayaklanacağını düşündünüz. Ama oradaki halkımız ne yaptı? "Ben Türk kardeşimle beraber yaşayacağım" dedi. Ve terör örgütünün yanında yer almadı.

"BU ÇOK TEHLİKELİ"

Bu çok tehlikeli bir şey. "Aidiyet duygusu" ne demek biliyor musunuz? "Kopacağım" anlamına gelir. Bu açıklama çok talihsiz, talihsiz de demeyeceğim, çok sorumsuz bir açıklama. Başbuğ, Suriye’nin kuzeyinde Kürt koridoru kurulmasını çok tehlikeli bulduğunu söyledi. Türkiye'nin düşürdüğü Rus uçağı sonrasında bozulan ilişkilerin düzeltilmesi gerektiğini belirten Başbuğ, Musul’a operasyon olabileceğini ifade ederek, "Türkiye bu operasyonda istenmiyor' iddiasında bulundu.

Kozmik Oda araması

İlker Başbuğ, Bülent Arınç'a suikast iddiasının araştırıldığı Kozmik Oda Davası'nda, içerisinde devletin gizli belgelerinin de bulunduğu kozmik odanın aranmak istenmesini üzerine, kendisinin ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Işık Koşaner'in dönemin Başbakan'ı Tayyip Erdoğan'la görüştüklerini ifade etti. Erdoğan'ın ise kendilerine Adalet Bakanı'yla birlikte arama yapmak isteyen hakimin, Kara Kuvvetleri Komutanı'yla görüşmelerini teklif ettiğini söyledi. Teklifi olumlu karşıladıklarını söyleyen Başbuğ, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Işık Koşaner, kendisi ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın arama yapmak isteyen hakimle görüşmek için biraraya geldiklerini ancak hakimin görüşmeye gelmediğini ifade etti.

 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Güncel

Seçim günü o seferler ücretsizler

Güncel

Sağlık emekçileri 'şiddete hayır' dedi

Güncel

Suruç olayları Meclis gündemine taşındı

Güncel

Saadet Partisi mitinginde ateş açıldı

Güncel

Gülen'in yeğeni: 'FETÖ'yü terör örgütü olarak kabul etmiyorum'

Güncel

Baykal ilk defa seyyar sandıkta oy kullanacak

Güncel

Sahipli kedi vahşice öldürüldü

Güncel

HDP'li adayın evine silahlı saldırı

Güncel

Saadet Partili kadınlar: İslamiyet bitmiş, ‘Tayyibizm' başlamış

Güncel

Yenilenen Karaköy İskelesi'nde seferler başladı

Güncel

Bir tepki de Yavaş'tan: Ankara'nın sahtekarlıkta uzman kişisi

Güncel

İyi Partili Türkkan: Bunu Ankara'nın eski kaşarı yapar