unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'den Erdoğan ve Davutoğlu hakkında suç duyurusu

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Örgütü, çözüm süreci içinde PKK'nın silah depolamasına göz yumdukları gerekçesiyle Cumhurbaşkanı ve Başbakan ve söz konusu dönemde görev alan isimler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, milletvekilleriyle birlikte suç duyurusu öncesi açıklama yaptı. CHP İstanbul İl Başkanı Canpolat, "Çözüm süreci içerisinde amacı barışa hizmet eden bir süreçte, silahların depolanmasında, gömülmesinde valilere talimat vererek silahların depolanmasında suçu olanlar hakkında bugün suç duyurusunda bulunuyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve dönemin ilgilileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Canpolat, Kürt meselesinin çözümü ve barışından yana olduklarını da sözlerine ekledi. CHP'liler açıklamanın ardından suç duyurusunda bulunmak üzere adliye binasına girdiler.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan dilekçede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, İl Valileri, MİT ve ilgili kamu görevlileri hakkında, "Terör örgütüne yardım etmek" suçundan soruşturma başlatılması istendi. Dilekçede, Oslo görüşme süreci, İmralı tutanakları ve tanık anlatımları delil olarak gösterildi.

290 OPERASYON TALEBİNİN SADECE 8'İNE İZİN VERİLMİŞ

Dilekçede, "Bu tür diyalog aşamasında asıl olan ülke bütünlüğünü korumak ve toplumsal barışı temin etmek iken, AKP iktidarının 2009 yılından bugüne gelene kadar olan dönemde ülkemizin en önemli sorunu olan "Kürt Sorununun" çözümüne yönelme yerine, seçim dönemlerini kapsar biçimde örgütü eylemsizliğe yönelten bir strateji izlediği ve bunu sağlama adına ülkemiz çıkarına olmayan taahhütlerde bulunduğu anlaşılmaktadır. Terör örgütü aylardır, hatta yıllardır şiddet eylemlerine yeniden başlamak için gerekli her türlü donanımı elde ederken, salt iktidarda bir süre daha kalma pahasına örgütün silah ve mühimmat depolamasına bile bile tepki gösterilmemiştir. Bunun en somut göstergesi ise valilerce, güvenlik güçlerinin 290 operasyon talebinden sadece 8'i için olumlu karar verilmiş olmasıdır" denildi.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

İlgili Haberler

Güncel

Seçimlere 2 gün kala Milli Eğitim Bakanı'ndan ‘yatırım': 10 bin öğrenci mezun ediliyor

Güncel

Muharrem İnce'den Erdoğan'a son çağrı: Kabul edersen İstanbul mitingimi iptal ederim

Güncel

Muğla'daki gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili yeni gelişme

Güncel

Erdoğan'dan bedelli askerlik açıklaması

Güncel

Kılıçdaroğlu: Ece Sevim Öztürk'ün tutuklanması demokrasi ayıbıdır

Güncel

Yurt dışından gelen oy çuvalları tasnif edildi

Güncel

Kayıp Leyla'nın arama çalışmalarında şüpheli beyaz minibüsün sırrı çözüldü

Güncel

Seçim günü o seferler ücretsizler

Güncel

Sağlık emekçileri 'şiddete hayır' dedi

Güncel

Suruç olayları Meclis gündemine taşındı

Güncel

Saadet Partisi mitinginde ateş açıldı

Güncel

Gülen'in yeğeni: 'FETÖ'yü terör örgütü olarak kabul etmiyorum'