unnamed-010.gif

24257314_145708686196461_1413277131_n.png

darbeicindedarbegif.gif

unnamed-011.gif

Darbe gecesi bir astsubay, "ben hain değilim" diyerek intihar etmiş!

Güncelleme: 29.07.2016 14:22

Habertürk’ten Nihat Uludağ’ın haberine göre Daş’ın intiharını Tankçı Uzman Çavuş İbrahim Donat, ifadesinde anlattı.

Önce görev emri, sonra sıkıyönetim ilanı

Komutanları İstihbarat Kurmay Yarbay Şakir Çınar tarafından kendilerine “Göreve çıkılacak' emri verildiğini ancak emrin mahiyeti hakkında bilgi aktarılmadığını belirten Donat, “Bundan sonra Şakir Çınar bizi topladı ve kısa bir konuşma yaptı. Bu konuşmada genelkurmay başkanının emridir, sıkı yönetim ilan edildi. Emre uymayanlar Divanı Harp’te yargılanacak' diye konuştu.

'Beylik tabancasıyla çenesine bir el ateş etti’
22.00-22.30 sıralarında kışladan tankla Sabiha Gökçen Havalimanı’na doğru yola çıktıklarını anlatan Donat, halkın havalimanı yolunu kapatması üzerine yaşananları şöyle anlattı: “'Geri çekil’ emri geldi, çevremiz halk tarafından kapatıldığından geri çekilemedik. Orada bulunan vatandaşlar bizlere bağırarak, 'Siz vatan evladı değil misiniz, darbe yapılıyor’ diyorlardı. Aradan bir saat kadar geçmişti, darbe yapıldığını öğrenmemiz üzerine tank komutanım Astsubay Çavuş Ferhat Daş, bağırarak 'Biz vatan haini değiliz’ diyerek beylik tabancasını çıkardı ve alttan çenesine doğru bir el ateş ederek intihar etti. Bu durumu nişancı Selami Göktürk de gördü.'

Donat, tankın içinde intihar eden Daş’ı vatandaşların ambulansla kaldırdığını, bunun ardından kendilerinin de polise teslim olduğunu söyledi.

Dördüncü intihar

Siirt’teki 3’üncü Komando Tugay Komutanlığı Kurmay Başkan Vekili Yarbay Levent Önder intihar etmiş, valilikten yapılan açıklamada Önder’in darbe girişimini önleyemediği gerekçesiyle hayatına son verdiği öne sürülmüştü.

Darbe girişiminde bulunduğu gerekçesiyle tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne sevk edilen yarbay İsmail Çakmak ise cezaevinde intihar etmişti.

Kuleli Askeri Lisesi öğretmeni Albay Birkan Çörez de Boğaziçi Köprüsü’nde intihar girişiminde bulunmuştu.

Son olarak Yarbay Hasan Yücel’in darbe girişiminin ardından bunalıma girerek genelkurmayda intihar ettiği ortaya çıkmıştı.

Böylece, Önder Çörez ve Yücel’le birlikte darbe girişiminin ardından dört asker intihar etmiş oldu.