unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Engelli vatandaşlardan İETT'ye tepki

Tarihi Karaköy-Beyoğlu tünel hattının Karaköy girişinde toplanan engelliler, turnikelerden geçerek tarihi tramvaya bindi, İstiklal Caddesi üzerindeki İETT binası önüne geldi. Bina önünde basın açıklaması yapan grup, gündelik hayata ve ulaşım sorunlarına ilişkin sorunlarını dile getirdi.

'ENGELLİLER BU HAYATIN UNUTULMAZ BİR PARÇASI’ 

Basın açıklamasını okuyan Aydın Çalışkan, engellilerin araçlara binmesinde kolaylık sağlayan rampa sistemleri ve eğitimsiz personel konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, “Engellilerin bu hayatın unutulmaz bir parçası olduğu, eşit yaşam hakkına sahip bireyler olduğu ve kimseye bağlı olmadan bu sorunlara çözüm üretilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Her insan bir engelli adayıdır. Önemli olan insanın beyninde ve yüreğinde engelli olmaması' şeklinde konuştu. 

Engellilerin sorunlarını dinleyen İETT yetkilileri de, ilerleyen günlerde engellilerin sorunlarına ilişkin çalıştay düzenleneceğini belirterek engellilerin şikayetlerini not aldı. Açıklamanın ardından vatandaşlara çay ikram edildi.

'ŞOFÖR, BEN SİZİN REFAKATÇİNİZ MİYİM DİYE SORUYOR’ 

İETT şoförlerinin keyfi uygulamaları nedeniyle gündelik hayatlarında sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen Gül Aktürk de, “İnsan yerine konulmuyorsun, ikinci sınıf insan muamelesi yapılıyor. Ben hayatı seven bir insanım, engelli arkadaşların birçoğu da öyle. Ama İETT’yle alakalı sorunlar var, engelliye bakış açısı çok farklı, rencide edici cümleler çok fazla' diye konuştu. Kendisi gibi bedensel engelli bir vatandaşla evli olan Gülnar Aşçıoğlu da, hastane çıkışında evine dönerken yaşadıklarını şöyle anlattı:

“İkimizde tekerlekli sandalyemiz ile durakta bekliyorduk. Otobüs geldi, Şoför  'ikinizi birlikte alamam’ dedi. Bu sorunla sürekli karşılaşıyoruz. Ben binip eve gittim, eşim sonraki araçla gelmek zorunda kaldı, eve 02:00’de geldi. Şoför 'bize niye refakatçi taşımıyorsunuz, ben sizin refakatçiniz mıyım’ diye sordu.

'ASANSÖRE BİZDEN ÖNCE BİNİYORLAR, BİZDEN SONRA BİNERSİNİZ DİYORLAR 

Engellilerin yanında refakatçi olması zorunluluğunun olmadığını vurgulayan İhsan Erdoğan ise, şunları söyledi:

“Biz refakatçi taşımak zorunda değiliz. Engelli bir kişinin her yere erişiminin sağlanması gerekir. Engelli bir arkadaşımız evinden çıktığı zaman tek başına, özgürce hareket edebilmeli. Kanun var ama uygulama yok. İnsanlar metroya bindiği zaman bizim engelli olduğumuzu gördükleri halde, bizim önümüze geçip asansöre biniyorlar. 'Biraz daha bekleyin, bizden sonra binersiniz’ diyorlar. Devlet uyarı levhası koyuyor, ona rağmen bize öncelik vermiyor, kendileri biniyor. Asansör bozulduğu zaman olan bize oluyor.'

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

İlgili Haberler

Güncel

24 Haziran seçimlerini izlemeye gelen gözlemci gözaltına alındı

Güncel

Ankara'da 'Vikingler' operasyonu

Güncel

İstanbul'da otele terör operasyonu

Güncel

İyi Parti milletvekili adayı hayatını kaybetti

Güncel

Yaralı askerden acı haber geldi!

Güncel

Erdoğan posteri sosyal medyanın diline düşünce kayyum yazıyı kaldırdı

Güncel

Kamyon, mescide girdi: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Türkiye ilk F-35'ini teslim aldı

Güncel

Athena Gökhan'dan 'İnce' açıklaması

Güncel

Erciyesspor'dan Erdoğan'a seçim otobüsü

Güncel

İddiaya göre IMF Türkiye için acil durum grubu oluşturdu

Güncel

Ayı saldırdığı kişiyle uçurumdan düşüp öldü